Všechny objekty ve vesmíru mají svojí trvanlivost a optické disky nejsou výjimkou, časem přestanou být čitelné a člověk pak jen může zoufat. Je tu však jedno řešení, které vám s tímto pomůže. Virtual Drive Pro 14 umístěný v příloze Chip DVD vám umožní převést své optické disky, složky/soubory do formy virtuálních disků, které mají nespočet výhod – neopotřebují se, nemusíte je hledat, načítání z HDD/SSD je daleko rychlejší oproti načítání z fyzické mechaniky a mnohem více. Veškeré své disky uvidíte v přehledné knihovně, kde si je můžete dále uspořádávat dle libosti. Aby toho nebylo málo, Virtual Drive Pro 14 plně nahradí jakýkoliv vypalovací nástroj.
Na Chip DVD se nachází starší plná verze programu Virtual Drive Pro 14 v ceně 900 Kč. Novější verze Virtual Drive Pro 15 nabízí podporu Windows 8, dotykových obrazovek, netbooků, ultrabooků a formátu Blu-ray (UDF 2.6 ISO).
- Virtuální DVD spasitel
- Plná verze programu
- Info: www.farstone.com
- Jazyk: anglicky
- OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
- On-line registrace
Určitě se vám několikrát stalo, že jste potřebovali něco nainstalovat z nějakého CD nebo DVD, ale médium bylo poškrábané, zaprášené - zkrátka nečitelné. A tak jste se marně snažili disk vyleštit, aby se aspoň ještě jednou spustil. Ale co když je tu lepší cesta? Právě tu vám Virtual Drive Pro 14 od Farstone nabízí. Umožní vám totiž převod vašich médií do virtuální podoby, abyste už optické disky nikdy nepotřebovali. A to je jen jedna z mnoha funkcí.
Virtuální disky
Virtual Drive Pro 14 je ve skutečnosti takové multimediální centrum. Zaprvé dokáže převést CD, DVD, Blu-ray disky i samotné složky a soubory do virtuální podoby. To má hned několik výhod, zde je pár z nich:
1. Zachrání data z těchto médií před fyzickým poškozením
2. Data uložená ve virtuální formě se načítají mnohem rychleji, protože pevný nebo SSD disk čte a zapisuje rychleji než optická mechanika.
3. Zbavíte se zvuků „šrotování“ mechaniky.
4. Budete mít všechno pohromadě na jednom místě a eliminujete tím nutnost hledat své optické disky různě po místnosti.
Všechna vaše vytvořená virtuální média se vám zobrazí v přehledné knihovně, kde si ke každému disku můžete přiřadit obaly pro lepší přehlednost a následně tyto disky roztřídit do předem definovaných kategorií jako jsou Hry, Software, Filmy, Hudba a Fotky nebo si vytvořit svoje vlastní. To všechno by bylo ovšem k ničemu, kdyby se vzniklé virtuální disky nedaly přehrát. Při instalaci jste potvrzovali ovladače virtuální mechaniky, která se vám po dokončení instalace objevila hned vedle vašich ostatních mechanik. Tato mechanika neexistuje fyzicky, ale pouze virtuálně, stejně jako vaše disky a díky tomu vám je umožní přehrávat. Těchto virtuálních mechanik si můžete vytvořit 1-23, takže i kdybyste potřebovali připojit opravdu hodně disků, Virtual Drive Pro 14 si s tím hravě poradí.
Vše v jednom
Aby toho nebylo málo, tak vývojáři z Farstone přidali k možnosti virtualizace disků i vypalovací část. Čas od času je potřeba něco vypálit a Virtual Drive Pro 14 vám k tomu dává příležitost. Umožňuje vypálit předdefinované formáty disků, jakými jsou MP3/Audio, vlastní disky nebo rovnou můžete vypálit i nějaký svůj virtuální disk z knihovny. Disky můžete také klonovat ze svojí fyzické nebo virtuální mechaniky rovnou na prázdný disk nacházející se ve vaší vypalovačce.
Rychlokurz virtualizace
Ve Virtual Drive Pro 14 je všechno velmi intuitivní a i přes absenci české lokalizace nebudete mít s porozuměním sebemenší problém. Vytvořit virtuální disk můžete třemi způsoby – diskem z optické mechaniky, složkami/soubory na disku nebo projektem z vypalování. S největší pravděpodobností budete vytvářet z optických disků, proto zde bude uveden postup pro tuto variantu, ostatní se od něj liší jen v některých detailech.
Vložte tedy optický disk do vaší mechaniky a klikněte na tlačítko »Create« a zvolte první možnost »Create a Virtual CD from CD/DVD/Blu-ray Disc«. Zobrazí se vám informace o vaší fyzické mechanice a o disku, který se v ní nachází. Dole u kolonky »VCD Label« si můžete nově vzniklý virtuální disk pojmenovat. Necháte-li »Eject the disk when the build process is complete« označené, vaše mechanika se po dokončení virtualizace automaticky vysune. To by v zásadě stačilo, ale je možné nastavit další prvky v »Advanced Settings...«. Zde naleznete možnost nastavit zdrojovou mechaniku, ze které se má disk vytvářet »Source«, dále kam se má nově vzniklý disk uložit »Save VCD file:«, jaký typ ochrany je na zdrojovém disku »Protection Type«, »Label« jmenovka, v kolonce »Author« se můžete podepsat nebo také svůj virtuální disk zaheslovat, nastavit kompresi či přidat k němu komentář. Kliknutím na »Save« vaše volby uložíte a dalším klikem na »Start« celý proces vytváření spustíte.
Doba trvání převodu se odvíjí od vloženého média a nastavení komprese. Po skončení procesu se vám váš virtuální disk objeví ve složce »Cabinet« odkud jej můžete přesunout do libovolné složky, nastavit mu obal a pár dalších drobností, jako třeba přiřazení klávesové zkratky. Pokud již někde máte nějaké image soubory, můžete je do vaší knihovny rovnou importovat. Dvojklikem pak váš disk připojíte do virtuální mechaniky.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.