Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Volně dostupný kancelářský balík LibreOffice postoupil do verze 7.5

Pavel Trousil 03.02.2023

Nová hlavní verze dobrovolníky podporovaného svobodného kancelářského balíku pro desktop je k dispozici pro stažení. Podporuje tmavý režim, má barevnější a živější ikony a vylepšenou verzi uživatelského rozhraní.

Kromě známého balíku MS Office se vyvíjí i několik volně dostupných alternativ. Jednou z nich je kancelářský balík LibreOffice. Vývoj jde rychle kupředu a tak každá nová verze tohoto balíku představuje znatelné zlepšení oproti předchozí.

Nyní je k dispozici verze 7.5. Ta nabízí nejvyšší úroveň kompatibility v oblasti kancelářských balíků, od nativní podpory formátu OpenDocument (ODF) přes vynikající podporu souborů MS Office až po filtry pro celou řadu dříve používaných formátů.

Verze LibreOffice 7.5 Community vychází ve 120 různých jazykových verzích, což je víc než u jakéhokoliv jiného svobodného či proprietárního softwaru. Díky tomu jej může ve svém mateřském jazyce používat přes 5,4 miliardy lidí, dalších 2,3 miliardy lidí pak ve svém druhém jazyce.

libre-nahled

LibreOffice je volně dostupný kancelářský balík. Ve verzi 7.5 nabízí mnoho nových funkcí. | Zdroj: rozhraní LibreOffice Writer.

V nové verzi byla výrazně zdokonalená podpora tmavého režimu a použity jsou nové, barevnější a živější ikony pro aplikace. Na úvodní obrazovce lze nově filtrovat dokumenty podle typu a vylepšená byla i verze uživatelského rozhraní „Jediná nástrojová lišta“. Do pravého dolního rohu editoru maker byl doplněn posuvník pro přiblížení.

Co se týká aplikace Writer, byly u ní vylepšeny záložky, které se také lépe zobrazují. Objekty je možné označit jako „dekorativní“, což zlepšuje přístupnost. K ovládacím prvkům s obsahem byly přidány nové druhy, tím se zkvalitňuje podpora formulářů v PDF. V nabídce Nástroje přibyla možnost automatické kontroly zpřístupnění.

K dispozici je prvotní verze strojového překládání, využívající API služby DeepL. Vylepšena byla i kontrola pravopisu.

Změnou prošel i tabulkový kalkulátor Calc. V grafech jsou nyní podporovány tabulky dat a byly přidány formáty se slovním vyjádřením čísla.U podmínek podmíněného formátování se už nerozlišuje velikost písmen. Změnou prošly i aplikace Impress a Draw.

Zdroj: LibreOffice

| Zdroj: YouTube/LibreOffice - The Document Foundation, "LibreOffice 7.5: New Features"


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud