Přejít k hlavnímu obsahu

Za všechno můžou hráči: Republikáni posílají mladé muže do práce

Jakub Fišer 17.04.2025
Hráč na PC
info ikonka
Zdroj: Freepik

Americká vláda si našla nového obětního beránka. Mladé muže, kteří údajně nepracují a místo toho sedí doma a hrají videohry. Vychází to z vyjádření předsedy dolní komory Kongresu Spojených států Mikea Johnsona, který tímto bizarním příkladem obhajoval škrty v systému sociálního zabezpečení Medicaid.

Kapitoly článku

Amerika hledá, kde ušetřit

Americká administrativa prezidenta Trumpa a republikánských kongresmanů si dává za cíl uspořit peníze na mnoha segmentech veřejného života, mimo jiné i na sociální politice země.

Trnem v oku je aktuálně systém sociální podpory Medicaid, který primárně zajišťuje sociální dávky pro hendikepované, důchodce bez zajištění, či matky samoživitelky. Tento systém sociálního zabezpečení funguje v USA již od 60. let minulého století, kdy jej prosadil tehdejší prezident Lyndon B. Johnson.

Mladí muži, nehrajte hry

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů, tedy dolní komory amerického Kongresu, Mike Johnson, minulý týden uvedl, že chce seškrtat sociální podporu mladým mužům, kteří jsou jinak schopni práce.

„Mluvili jsme o tom, že se vrátí požadavky na práci, takže například nebudete mít schopné mladé muže v programu, který je určen pro matky samoživitelky, starší a zdravotně postižené osoby. Odčerpávají lidem zdroje. […] Takže když to vyčistíme, ušetříte spoustu peněz a vrátíte důstojnou práci mladým mužům, kteří musí pracovat, místo aby celý den hráli videohry,“ uvedl Johnson.

Jak už bylo zmíněno, podle něj cílí sociální dávky na nemohoucí, staré, či jinak znevýhodněné, kteří jednoduše nemohu pracovat. Avšak podle průzkumu agentury KFF nadpoloviční většina žadatelů o sociální dávky pracuje: 64 % příjemců Medicaid mladších 65 let pracuje na plný nebo částečný úvazek, ale jejich mzda nestačí na pokrytí životních nákladů. Naopak většina z těch, kteří nepracují, jsou skutečně nemohoucí, anebo studují.

Mohlo by vás zajímat

Věčné téma – dopad videoher

Vyjádření o „mladých mužích, kteří nechtějí pracovat a jen hrají videohry“, se tak setkalo s očekávanou kritikou ze strany veřejnosti. Johnson si vzal za oběť videohry, které v očích veřejnosti často působí jako přežitek či zbytečnost, co do dospělého života nepatří. Od tohoto vyjádření už je pouze krůček k tomu, aby se ve veřejné debatě znovu otevíralo téma domnělé škodlivosti videoher.

Zdroj: PCGamer, KFF


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme