Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Znáte tajné aplikace z dílny Googlu? Nejsou moc rozšířené, o to více překvapí svými možnostmi

redakce 25.04.2023

Všechny androidové smartphony obsahují ve své základní výbavě celou řadu aplikací od Googlu, které všichni dobře známe. Mimo to ale Google vyvíjí i mnoho dalších aplikací, o kterých jste možná zatím neslyšeli.

Kapitoly článku

Google TV: televize v mobilu

googletv

| Zdroj: Google TV

S přechodem z platformy nazvané Android TV, určené pro chytré televize a mediacentra (či set-top-boxy), na novější Google TV se mění také související aplikace. Google už nevyvíjí související aplikaci na ovládání androidových televizí a mediacenter z androidových mobilů a iPhonů, ale vše schoval právě pod novou platformu Google TV.

A to tedy znamená, že v této aplikaci najdete nejen přístup k mediatéce Googlu s filmy a seriály k zakoupení (zapůjčení) a streamování do televize, ale také to, že Google TV nyní slouží jako dálkové ovládání. Šikovné je, že přes aplikaci Google TV lze stále ovládat všechna mediální zařízení postavená na Androidu, jako je třeba Nvidia Shield TV. Párování probíhá prostřednictvím kódu a vybrat si můžete mezi dvěma styly ovládání.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,4)

 

Google Arts & Culture: památky po celém světě

art-culture

| Zdroj: Google Arts & Culture

Neprávem opomíjená aplikace Google Arts & Culture může sloužit jako průvodce, nebo dokonce učebnice historického i současného umění a kultury. Google Arts & Culture vás provede památkami a uměleckými díly po celém světě, vždy s rozsáhlou obrazovou dokumentací a zajímavými popisky.

Ty jsou sice většinou v angličtině, ale Google nabízí i jejich automatizovaný překlad. Google Arts & Culture je také velmi interaktivní aplikace, takže nabízí různá kouzla s uměleckými díly ve spojení s fotoaparátem smartphonu, stejně jako třeba různé kvízy. Aplikace se hodí i cestovatelům, kteří nechtějí vynechat žádnou pamětihodnost.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,3)

 

Zesilovač zvuku: telefon místo naslouchátka

soundamplifier

| Zdroj: Zesilovač zvuku

Google myslí i na uživatele s různými zdravotními omezeními, například se slabým sluchem. Aplikace Zesilovač zvuku funguje ve spojení s drátovými i bezdrátovými sluchátky a umí jednak snímat mikrofonem smartphonu zvuky ve vašem okolí a zesílené je posílat do sluchátek, a pak také zesilovat zvuk telefonních hovorů a dalších zvuků z telefonu.

Zesilovač zvuku dokáže odfiltrovat okolní hluk a posílat do sluchátek čistší zvuk konverzací nebo obecně zvýraznit tiché zvuky. Aplikace Zesilovač zvuku má celou řadu nastavení a její výstup lze upravit pro každé ucho zvlášť. 

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,2)

 

Vzdálená plocha Chrome: propojení s počítačem

remotedesktop

| Zdroj: Vzdálená plocha Chrome

Možná vás někdy napadlo, že by bylo šikovné mít možnost ovládat váš počítač s Windows prostřednictvím mobilu či tabletu. Za tímto účelem existuje celá řada aplikací na vzdálené ovládání PC, ale nemusíte se příliš trápit jejich vyhledáváním a testováním.

Google totiž přináší řešení v podobě mobilní aplikace Vzdálená plocha Chrome, kterou je možné propojit s doplňkem Chrome Remote Desktop, instalovaným v prohlížeči od Googlu. Spojení pak probíhá na základě vašeho účtu Google a je chráněno číselným PIN kódem. Na větší obrazovce tabletu je ovládání počítače s Windows i celkem použitelné.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Velmi dobrý (1,6)

 

Tapety: každý den nový obrázek

wallpapers

| Zdroj:Tapety

Možná si ještě pamatujete dobu, kdy se prodávaly doplňky prehistorických mobilních telefonů jako vyzvánění a tapety na pozadí obrazovky. Dnes je vše jinak a na pozadí domovské obrazovky vašeho smartphonu můžete použít prakticky jakýkoli obrázek nebo fotku.

Někdo možná ale jen těžko hledá inspiraci a raději si nechá tapetu na pozadí doporučit. S aplikací Tapety z dílny Googlu je navíc celá záležitost obrázků na pozadí domovské a/nebo zamykací obrazovky vyřešena elegantně tak, že se každý den stáhne nová tapeta z tematické galerie podle vaší volby (krajiny, města, umění, moře atd.). Stejně tak můžete použít i snímky a obrázky v paměti vašeho smartphonu.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,6)

 

Podcasty Google: přehrávání podcastů

google-podcasts

| Podcasty Google

Do výbavy smartphonu by jistě měla patřit i aplikace na poslech podcastů. Existují jich stovky, ale za pozornost stojí určitě Podcasty Google, aplikace na přehrávání podcastů z celého světa, včetně rozsáhlé nabídky podcastů produkovaných českými rádii.

Aplikace Podcasty Google obsah v češtině samozřejmě upřednostňuje. Ve velmi prostém uživatelském rozhraní jsou k dispozici jen základní ovládací prvky a výběry nejlepších podcastů. Samozřejmě ale nechybí vyhledávač nebo možnost automatického stahování nových vydání vašich oblíbených podcastů. V nastavení lze zvolit jen dobu odstranění přehraných podcastů, resp. podcastů, které jste si zatím neposlechli.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,3)

 

Snapseed: úpravy fotek

snapseed

| Zdroj: Google Snapseed

Aplikaci na úpravy fotografií ve smartphonech je obrovské množství, ale s Google Snapseed získáte opravdu velmi výkonný a všestranný nástroj, který je navíc k dispozici zcela zdarma a bez reklamy. Samozřejmě je i vhodným společníkem pro aplikaci Fotky Google.

V aplikaci Google Snapseed jsou tyto základní filtry označovány jako „Vzhledy“, ale opravdový kreativní rozmach vám ale umožní až funkce z nabídky „Nástroje“. Zde se nacházejí skoro tři desítky různých efektů, se kterými dosáhnete skutečně originálního vzhledu vašich snímků. Zpracování celých sérií fotek v jednom stylu vám usnadní možnost uložit si vlastní nastavení filtrů a efektů jako nové šablony pro opakované použití.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,1)

 

Google Family Link: kontrola rodiny

familylink

| Zdroj: Google Family Link

Aplikace Google Family Link je základním nástrojem na kontrolu využívání smartphonů a tabletů dětmi. Podobně jako další nástroje rodičovské kontroly má i aplikace Google Family Link má svoji část určenou k instalaci do zařízení dětí a pak také verzi pro smartphony rodičů.

Prostřednictvím aplikace Google Family Link lze kontrolovat, jaké aplikace děti instalují, kolik času tráví se svým mobilním zařízením a také kde se právě nacházejí (resp. odkud se naposledy připojili k internetu). V aplikaci lze také nastavit různá časová omezení a večerku, po které už dětské zařízení nebude možné používat. Rovněž je možné dětská mobilní zařízení na dálku uzamknout.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,3)

 

Gallery: správa fotek

gallery

| Zdroj: Google Gallery

Pokud jde o správu fotek a videí pořízených androidovým smartphonem (a koneckonců i iPhonem), možná vás jako první napadne použít aplikaci Fotky Google. Tvůrce Androidu ale nabízí také aplikaci nazvanou jednoduše Gallery, která si už našla více než 100 milionů uživatelů. Rozdíl spočívá v tom, že aplikace Gallery na rozdíl od Fotek Google funguje čistě off-line, takže vaše snímky neposílá na servery Googlu.

To by mohlo vyhovovat uživatelům, kteří se o svoje soukromí neradi dělí a raději oželí jak cloudovou zálohu svých fotek, tak i pokročilejší vyhledávání snímků na základě jejich obsahu. Jinak ale v aplikaci Gallery nechybějí například ani základní nástroje na úpravy snímků.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
Výborný (1,3)

 

Zdroj: Google Play, autorský text


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud