Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zvládne to lépe, než Microsoft: bezplatný nástroj prozradí, zda si váš PC poradí s Windows 11

Jiří Palyza 06.07.2022

Každý, kdo si není jist vhodností svého počítače pro Windows 11, si jej může sám otestovat pomocí bezplatného nástroje. Prvotřídní freeware překonal i program od Microsoftu. K dispozici je ve zcela nové verzi.

 

Windows 11 mají mnohem vyšší hardwarové požadavky, než tomu bylo u jejich předchůdců. Ne všechna zařízení, na kterých běží Windows 10, automaticky fungují i s Windows 11. Lansweeper na základě svých dat o přibližně 30 milionech zařízení s Windows z 60 tisíc organizací usuzuje, že miliony počítačů hardwarové požadavky nesplňují.

Největší překážkou se zdá být kompatibilita procesoru, která je problém u více než 55 procent zkoumaných počítačů. Další překážky představovaly chybějící čipy TPM a malá kapacita paměti RAM.

Jak je to ale s vaším hardwarem? Existují různé možnosti rychlé kontroly počítače. Určitě můžeme doporučit nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, WhyNotWin11. Přenosný program stačí spustit, a poté se zobrazí podrobný přehled. V případě potřeby poskytují malá informační tlačítka více detailů o jednotlivých kontrolovaných bodech.

Zelené položky jsou v pořádku, červené zobrazují oblasti, u kterých nejsou systémové požadavky pro Windows 11 splněny. Oranžová pole s otazníky naznačují možné problémy s kompatibilitou. V současné době se vyskytují především v bodech, týkajících se procesorů.

WhyNot22H2: update pro Windows 11 checker

whynotwin11

Přehledný seznam zobrazuje komponenty, které jsou vhodné pro Windows 11. | WhyNotWin11

Nástroj WhyNotWin11 byl nyní uvolněn v nové verzi 2.5.0.0 s označením WhyNot22H2. Aktualizace obsahuje rozšířený seznam podporovaných procesorů AMD, Intel a Qualcomm.

Ty dříve v seznamu nebyly, a proto bylo nesprávně uvedeno, že tato zařízení nejsou podporována. Byla také přidána kontrola kompatibility s Windows 11 pomocí parametru "TargetVersionUpgradeExperienceIndicators".

Detaily a herní kompatibilita

checktool

Žádný kontrolní program neposkytuje tolik detailů, jako Windows 11 Requirements Check Tool. | Zdroj: Windows 11 Requirements Check Tool

Pokud upřednostňujete naprosto přesné informace a detaily, použijte nástroj "Windows 11 Requirements Check Tool". Bez nadsázky se dá tvrdit, že žádný jiný testovací program se nezabývá detaily tak dopodrobna. Můžete například zjistit, zda váš procesor zvládá funkci MBEC (Mode-Based Execute Control), kterou Windows 11 vyžadují.

Pro hráče jsou k dispozici i další příjemné doplňky. Bezplatný nástroj například zkontroluje, zda jsou podporovány funkce AutoHDR a DirectStorage. Nejde sice o povinné požadavky pro Windows 11, ale o dvě výhody, které jsou hráčům k dispozici.

Windows 11: hardwarové požadavky v přehledu

w11chaos

Díky zvýšeným hardwarovým nárokům Windows 11 možná podpoří trh s hardwarem, ale také mnoho uživatelů odradí. | Zdroj: Microsoft

Podle Microsoftu vypadají hardwarové požadavky systému Windows 11 takto: dvoujádrový procesor (1 GHz) s podporou 64 bitů, 4 GB paměti RAM, 64 GB diskové kapacity, firmware UEFI, Secure Boot s TPM 2.0, grafická karta kompatibilní s DirectX 12, displej s rozlišením alespoň 720p (větší než 9 palců). Systém Windows 10 je úspornější.

Důležité také je, že systém Windows 11 Home vyžaduje k dokončení nastavení zařízení připojení k internetu a účet Microsoft. Co svítí červeně: rozdíl mezi 32- a 64bitovými Windows je zrušen, Windows 11 se stává 64bitovým systémem, který v důsledku toho také potřebuje více paměti RAM – jsou vyžadovány alespoň 4 GB. Zdvojnásobí se také požadavek na úložný prostor na SSD/pevném disku. Je zapotřebí alespoň 64 GB.

 

Windows 11 Windows 10
CPU 64bit dual core 1 GHz 1 GHz
RAM 4 GB 1 GB (32bit), 2 GB (64bit)
Kapacita úložiště 64 GB 16 GB (32bit), 32 GB (64bit)
Firmware UEFI UEFI nebo BIOS
TPM TPM 2.0 N/A
Grafická karta podporující DirectX-12 podporující DirectX-9
Rozlišení obrazovky 720p, velikost min. 9" 800 x 600
Microsoft účet ano pro verzi Home ne
Internetové připojení ano ano

 

Aktuální testování hardwaru

Systém Windows 11 ukončuje používání staršího hardwaru. Ale i minimalistické systémy s Windows 10 dostávají tvrdý úder. Nejlepší je hardware otestovat a zjistit, zda je připraven na systém Windows 11. Pokud ne, můžete systém Windows 10 dál používat až do října 2025. 

Zdroj: Lansweeper, Whynotwin.orgByteJams


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud