Nadměrné pití alkoholu patří k největším zdravotním rizikům pro osoby ve věku 15 až 49 let. Tedy především vysokoškolští studenti, a nejen v Čechách, si alkohol dopřávají do sytosti. Průběžné výsledky studie přiměly její autory k navržení aplikace pro smartphony, která by tuto skupinu podpořila ve snaze omezit konzumaci alkoholu.
Aplikace využíváme třeba k podpoře různých léčebných terapií, k motivaci nebo k dohledu plnění předepsaných procedur pro zlepšování zdraví. Mobilní aplikace mohou v takových případech hrát úlohu digitální terapie. Apky tohoto typu se osvědčily například v podpoře léčby chronických nemocí jako je cukrovka, při rehabilitaci po operacích nebo v různých prevenčních programech.
Podobně může být digitální terapie využita k monitorování závislostí různého typu a k úpravě mentálního postoje závislých pacientů. Příkladem takového využití, a navíc podpořeného čísly, může být studie výzkumníků z univerzitní nemocnice v Lausanne zveřejněné v britském lékařském časopise The BMJ, o dopadech nasazení mobilní aplikace pro intervenci proti alkoholu u vysokoškolských studentů. Cílem studie bylo pomoci pijákům snížit celkovou spotřebu alkoholu a počet dní, kdy alkohol konzumovali ve větší míře.
Studenti, kteří si aplikaci stáhli, ji během 12 měsíců použili až 403krát, tedy každý z nich v průměru 21,2krát.
Za dny silného pití se považovala konzumace nejméně pěti standardních alkoholických nápojů u mužů a nejméně čtyř u žen. Standardní alkoholický nápoj ve Švýcarsku obsahuje 10-12 g etanolu. Pro představu na české poměry to může být deci vína nebo jedno malé pivo desítka.
Studenti byli náhodně rozděleni buď do intervenční skupiny, kde si stáhli aplikaci, nebo do srovnávací skupiny, kde účastníci nedostali žádnou podporu při omezování pití.
Během dvanáctiměsíčního monitorovacího období studenti v intervenční skupině uvedli, že výrazně snížili pití alkoholu ve srovnání se studenty ve srovnávací skupině: o 10 % méně standardních nápojů týdně a o 11 % méně dní s těžkým pitím za měsíc.
Studenti v intervenční skupině mohli po celou dobu sledování používat aplikaci, která zaznamenávala jejich denní pití a hodnotila jeho dopad na jejich zdraví prostřednictvím šesti funkcí:
- personalizované zpětné vazby (podíl švýcarské populace stejného věku, která pije méně; kalorický obsah vypitých nápojů a ekvivalent, pokud by místo toho jedli hamburgery),
- odhadovaného obsahu alkoholu v krvi a souvisejících rizik,
- nástroje pro sebekontrolu (graf zobrazující denní pití alkoholu ve vztahu k doporučeným limitům),
- nástroje pro stanovení cílů (nastavení limitů pití na jeden, dva, sedm nebo 30 dní a získání virtuálních odznaků za jejich dodržování),
- nástroje pro určení řidiče (vyfotografujte sebe a své přátele a nechte aplikaci náhodně vybrat obrázek, který bude určen jako střízlivý řidič),
- informačních přehledů o vlivu alkoholu na zdraví.
Autoři studie dospěli k závěru, že využívání aplikace po dobu 12 měsíců bylo účinné při snižování průměrného objemu pití u vysokoškolských studentů, kteří alkohol užívali v nezdravé míře. Ve světle svých zjištění zpřístupnili verzi aplikace, která je volně dostupná pro chytré telefony Apple i Android.
Národní institut pro zdraví a excelenci v péči ve Velké Británii také doporučuje lékařům, aby zvážili digitální a mobilní zdravotní intervence jako možnost snížení konzumace alkoholu vedle stávajících služeb. A určitě by nebylo od věci, kdyby se podobnou aktivitou mohl zabývat i některý český zdravotní ústav.
Petr Moláček
Bertholet N, Schmutz E, Studer J, Adam A, Gmel G, Cunningham JA, McNeely J, Daeppen JB.
BMJ. 2023 Aug 16;382:e073713. doi: 10.1136/bmj-2022-073713.