Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aplikace Tečka dostane nový účel: bude to ale stát dalších 50 milionů korun

Jakub Fišer 10.01.2023

Nechvalně proslulá aplikace Tečka, která sloužila v době covidových lockdownů k ověřování bezinfekčnosti občanů, se chystá na svůj nový úkol. Podle ministerstva zdravotnictví má fungovat jako elektronický očkovací průkaz.

Kapitoly článku

Aplikace Tečka proti covidu

Aplikace Tečka byla spuštěna v červnu 2021, kvůli sílící druhé vlně infekční nemoci covid-19. Do aplikace Tečka bylo možné uložit svůj evropský očkovací certifikát a prokázat tak svou bezinfekčnost. V jednu chvíli dokonce byl vstup do restauračního zařízení podmíněn právě aktivovanou aplikací Tečka.

Tyto doby jsou však již pryč a aplikace Tečka s víc jak 6 miliony stažení zeje prázdnotou, respektive není využívána. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přitom již v létě loňského roku tvrdil, že by jeho resort rád Tečku „oživil“ a udělal z ní aplikaci vhodnou i do doby mimo covidovou pandemii.

„Chci, aby se z Tečky stal užitečný nástroj pro naše občany. Aby se například v Tečce dozvěděli, kdy měli jakékoliv očkovaní a kdy by měli jít na přeočkování. Chtěl bych, aby se z Tečky stal jakýsi osobní informační nástroj pacientů, aby se tam dostalo to, co by tam pacient chtěl mít,“ cituje Válka ČTK.

Nová aplikace EZ karta

A přesně tak je nyní v plánu Tečku obrodit. Ministerstvo vypsalo pro další provoz této aplikace výběrové řízení na veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun. Tolik stát investuje do dalšího fungování dříve tolik oblíbené – ale notně kontroverzní – aplikace.

Podle popisu Milana Blahy by Tečka měla ve své nové fázi fungovat jako komplexní elektronický a celoevropský očkovací průkaz. Kromě informací o očkování však budou moci občané skrz aplikaci komunikovat také se svým ošetřujícím lékařem. Nový název aplikace má být EZ karta.

V rámci státní digitalizace by vláda také zhruba za rok uvedla do provozu aplikaci eDokladovka. Ta má občanům sloužit pro uchování elektronických kopií osobních dokladů a průkazů, jako je řidičák či občanský průkaz nebo cestovní pas. Tuto aplikaci vyvíjí již několik let Státní tiskárna cenin, zatím ale nebyla uvedena ani do veřejné zkušební verze.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, eDokladovka


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud