Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple má nejvýkonnější počítač na světě: zase vypadá jako struhadlo na sýr

Jakub Fišer 06.06.2023

Společnost Apple včera pořádala vývojářskou konferenci WWDC23, zaměřenou primárně na software. Ukázala i několik hardwarových novinek – tři nové počítače Mac patří k těm nejvýkonnějším počítačům na trhu. Jeden z nich je dokonce nejlepší ze všech.

Kapitoly článku

M2 Ultra – nejlepší čipset na světě

Kromě headsetu Vision Pro uvedl Apple včera několik dalších hardwarových novinek. Tou první je čipset M2 Ultra z řady Silicon. Jde o dozajista nejvýkonnější procesor, jaký Apple kdy vyrobil. Zároveň má jít o nejvýkonnější procesor dneška. Výrobce se chlubí tím, že M2 Ultra je 4násobně výkonnější než jakýkoliv Apple počítač s Intelem.

MacBook Air 15″

Lehkou novinkou je MacBook Air s 15,3″ displejem, po kterém zákazníci hodně volali. Tomuto počítači nechybí nový design, 2× USB-C Thunderbolt ani nabíjení MagSafe. Díky hmotnosti 1,36 kilogramu a tloušťce pouze 11,5 milimetru jde údajně o nejtenčí 15″ laptop na trhu.

Apple nabízí notebook v tmavě modré a zlatavé variantě za 37 990 Kč včetně DPH. Nutno poznamenat, že uvnitř se nachází loňský čipset Apple M2.

| Zdroj: Apple / YouTube

Mac Pro a Mac Studio

Pak Apple přišel s dvěma upravenými Macy, u kterých využije svůj extrémně výkonný čipset M2 Ultra. Mac Studio byl původně představen s čipsetem M1 Ultra, dnes jej ale můžete pořídit od 59 990 Kč s M2 Max, popřípadě od 119 990 Kč s M2 Ultra. Ceny jsou včetně DPH.

Mac Pro je jiná paráda. Dlouhodobě nejvýkonnější počítač konečně přechází na architekturu procesorů Apple Silicon. Opravdová bestie s 24jádrovým čipem M2 Ultra, 60jádrovou grafikou a 32jádrovým Neural Enginem vyjde na 199 990 Kč včetně daně.

Pokud ale zvolíte 76jádrové grafické jádro, 192 GB RAM a 8TB SSD úložiště, připravte si necelých 344 tisíc korun. Oproti Macu Pro s Intel procesorem to je však slabý odvar (tedy cenově, výkonnostně je na tom lépe). Mac Pro z roku 2019 totiž stál klidně i 1,6 milionu korun.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud