Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple zase pozadu: iOS nabídne funkci, která je na Androidu už roky

Jakub Fišer 15.11.2023
Zdroj: James Yatema / Unsplash

Americký gigant Apple se chystá zase jednou ohnout hřbet před regulátory Evropské unie. Pokud bude chtít se svými mobilními telefony na eurounijním trhu setrvat, musí již urychleně zpřístupnit stahování aplikací mimo oficiální obchod App Store. Eurokomisařům totiž přijde, že Apple v této otázce jedná monopolně.

Kapitoly článku

Apple vs. Evropská unie

Regulace dopadne na Apple v zatím nespecifikovaném termínu během prvního pololetí roku 2024, nejpozději v tomto období tedy musí u iPhonů a iPadů umožnit stahovat aplikace z libovolných zdrojů. Evropská unie v tomto směru argumentuje volným trhem, Apple zase bezpečností svých uživatelů.

Nikdy v minulosti uživatelé iOS takovou možnost neměli. App Store byl jedinou šancí, jak si obstarat aplikace. Znalcům možná okamžitě vytane na mysli Cydia, obchod s aplikacemi na „odemčených“ iPhonech po tzv. jailbreaku. Ten však již s novějšími verzemi není možný, Apple se naučil jej lépe blokovat.

A nyní by přitom měla rovnou dorazit úplně legální a hlavně oficiální možnost, jak si do iPhonu nahrát jakoukoliv aplikaci z internetu. Nařízení by mělo být součástí směrnice Evropské unie o digitálních trzích.

Mohlo by vás zajímat

Android je v tomto před Applem

Prověřený insider Mark Gurman se dokonce domnívá, že Apple oznámí tuto novinku již v aktualizaci iOS 17.2, která by již měla být hotová a čeká na vydání. Vydání je pravděpodobně interně naplánováno na prosinec 2023.

Pokud se divíte, že Applu trvalo takovou dobu přinést svým uživatelům tuto funkci, vězte, že sama firma by ji nenabídla nikdy, a to právě kvůli bezpečnosti. Přitom androidová konkurence na tomto principu vlastně staví svou volnost. Uživatel má maximální svobodu stáhnout si jakoukoliv aplikaci ve formátu .apk z libovolného internetového obchodu s aplikacemi. Za svou bezpečnost si ale ručí maximálně sám.

Zdroj: Bloomberg


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud