Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ark OS by měl být až o 60 procent rychlejší než Android

Pavel Trousil 25.06.2019

Huawei chystá vlastní operační systém Ark OS, který má nahradit na jeho zařízeních Android od Googlu. Ten by přitom měl být až o 24% svižnější, systémová odezva o 44 % lepší a výkon aplikací třetích dokonce o 60 % rychlejší.

Téměř žádné jiné téma nezpůsobilo tolik zmatků na trhu s chytrými telefony jako spor mezi Čínou a USA, který vyústil v obchodní embargo proti firmě Huawei. Jako náhradu za operační systém Android, který pravděpodobně již nebude moct používat, Huawei už již nějakou dobu připravuje vlastní operační systém, který bude patně uveden pod názvem "Ark OS" případně "Huawei Ark OS".

Huawei při této příležitosti oznámil, že jeho vlastní operační systém by měl být při provozování aplikací až o 60 % rychlejší, než by tomu bylo u stejného zařízení se systémem Android. Mnozí pozorovatelé považují toto číslo za utopické. Nicméně, některé informace naznačují, že by tomu tak mohlo být a to díky kompilátoru "Ark Compiler".

O co jde: Kompilátor je zodpovědný za překlad vývojářského kódu, běžně napsaného v programovacích jazycích Java a Kotlin, do instrukcí, které může zařízení s Androidem vykonat. Pod Androidem je vytvořen tzv. Bytecode, který je ve druhém kroku opět zpracován tzv. interpreterem před vlastním spuštěním na smartphonu. Kompilátor "Ark Compiler" od Huawei by měl tento mezistupeň vynechat. Spuštěné aplikace totiž již kompilátor nevyžadují, což by mělo mít za následek lepší výkon. Podrobnosti najdete na stránkce xda-developers.

www-chip-de-ii-1-1-5-1-4-6-9-0-2-ark-compiler-3f211df4fe20d329

První verze operačního systému by se měla v Číně objevit ještě v tomto roce a to pod názvem "HongMeng OS". První telefony střední a nižší kategorie s tímto OS se mají objevit v říjnu. Huawei chce rozšiřovat i svůj ekosystém včetně AppGallery, jako náhradu za obchod Google Play. OS by měl být „na chytrých telefonech, počítačích, tabletech, televizorech a dalších přenosných zařízeních a musí být kompatibilní s aplikacemi pro Android“, sdělil ředitel spotřebitelské divize Yu Chengdong.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud