Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Baterie ve vašem telefonu umírá: jak to poznat a předejít explozi?

Jakub Fišer 03.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Nezáleží na tom, jestli používáte Android nebo iPhone, baterie uvnitř vašeho telefonu patří k nejdůležitějším součástkám a její postupná degradace může být pro samotné zařízení fatální. Jak poznat, že s baterií ve vašem mobilu je něco v nepořádku a jaké kroky podniknout, abyste nemuseli pořizovat nový smartphone?

Kapitoly článku

Poznávací znamení, že něco není v pořádku s baterií ve vašem telefonu, mohou přijít v několika vlnách a stupních, z nichž ty poslední jsou bohužel fatální. Je na místě tedy dávat pozor už na ty méně výrazné, abyste problém podchytili v zárodku.

Častější vybíjení

Dejme tomu, že svůj telefon používáte 2 nebo i 3 roky. Relativně tedy dokážete odhadnout, jak dlouho vám baterie vydrží na jedno nabití. Pokud si všimnete, že se baterie vybíjí výrazně rychleji, přestože telefon používáte stejně jako před půl rokem – a nemáte nainstalované ani žádné nové aplikace – jde zřejmě o prvotní znak finální degradace baterie.

Mohlo by vás zajímat

Zahřívání při nabíjení

Pokud začnete pozorovat, že se váš telefon až moc zahřívá při nabíjení, objevili jste zřejmě další problém umírající baterie. Telefon v takovém případě zkuste nabíjet nižším výkonem (použijte třeba jiný adaptér). Někdy se také může stát, že se telefon přestane nabíjet, protože oznámí nadměrné zahřívání.

U iPhonů od Applu zase bývá běžné, že rozbitá baterie se nenabíjí nad 80 % procent. Samozřejmě, pokud nejde o funkci, kterou umožňují telefony od iOS 13 a říká se tomu optimalizované nabíjení, které akumulátor právě nepřebijí, aby vám dlouho vydržel.

Nabíjení baterie v telefonu
Zdroj: rawpixel.com / Freepik

Nafouknutá baterie

Výše zmíněné znaky byste měli okamžitě řešit – buď servisem, anebo rovnou výměnou baterie za novou, pokud možno originální. Pokud tak neučiníte, může nastat do značné míry fatální situace. V lepším případě se telefon vypne a odmítne se zapnout. V tu chvíli vám nefunkční baterie udělala z telefonu těžítko, ještě je ale teoretická šance na opravu, právě výměnou akumulátoru.

V tom horším případě vám může rozbitá baterie při nabíjení explodovat. Častěji se však stává, že se baterie „nafoukne“, zvětší svůj objem a vytlačí buď zadní kryt, popřípadě displej. V obou případech je tím osud telefonu zpečetěn a počítat nemůžete ani s extrahováním dat do nového zařízení, jedině pokud jste pečlivě zálohovali.

Zdroj: The Sun, My TCR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud