Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezdrátový přenos dat v síti LTE rychlostí 300 Mb/s

redakce 08.09.2014

Ericsson a Slovak Telekom jako první na světě zrealizovali bezdrátový přenos dat rychlostí 300 Mb/s. Jde o vůbec první bezdrátový přenos ve dvou 20 MHz kanálech v pásmu 2 600 MHz, který se uskutečnil v komerční síti.

Společnost Ericsson a telekomunikační operátor Slovak Telekom, člen Deutsche Telekom Group, dosáhly v mobilní LTE síti rychlost přenosu dat 300 Mb/s. Praktický test proběhl v reálných podmínkách na síti Slovak Telekom. Slovenský rychlostní rekord byl dosažen díky technologii intra-band LTE Carrier Aggregation, kterou vyžívá nejnovější generace mobilních datových sítí LTE Advanced.

vez-nahled

Technologie Carrier Aggregation umožňuje mobilním operátorům efektivněji využívat kmitočtové pásmo zkombinováním dvou nebo více kanálů. Uživatelské zařízení v tomto případě získává data z obou kanálů současně. Kromě vyšší rychlosti Carrier Aggregation přispěje k efektivnějšímu využití spektra.

Praktická ukázka se uskutečnila na živé síti a v reálných podmínkách na bratislavské Magio pláži, v rozsahu 2× 20 MHz v pásmu 2 600 MHz. Slovak Telekom je v současnosti jediným operátorem na Slovensku, který v rámci dostupného spektra může dosáhnout rychlost stahování dat na úrovni 300 Mb/s. Ačkoliv se dosud uskutečnilo několik podobných veřejných testů, test v Bratislavě přece jen získal světové prvenství. Jako první na světě totiž dosáhl rychlosti 300 Mb/s v rámci jednoho pásma. Infrastrukturu pro test dodal Ericsson a zařízení, na kterém byl test proveden, využil prototyp chipu od společnosti Qualcomm.

Branimir Marić, výkonný ředitel pro technologie společnosti Slovak Telekom říká: „Díky kombinaci spektra, které jsme získali v aukci a bohatým zkušenostem s LTE technologiemi, jsme se rozhodli využít této příležitosti a uskutečnit první test svého druhu s rychlostmi do 300 Mb/s v naší LTE síti. Slovak Telekom je mimořádně aktivní v testování nových technologií – což jsme prokázali uvedením HSPA + sítě s rychlostmi 21 a 42 Mb/s, testovacím provozem HSPA + s rychlostí 84 Mb/s či spuštěním LTE sítě v pásmu 2 600 MHz s rychlostmi do 150/50 Mb/s. Věříme, že tento LTE-A test s rychlostí stahování dat 300 Mb/s je silnou demonstrací toho, kam se náš další vývoj a technologie budou ubírat.“

Marián Bezák, prezident Ericsson Slovakia dodává: „Ericsson je lídrem ve vývoji a implementaci technologie Carrier Aggregation. Test v Bratislavě byl prvním na světě, kde byla v prostředí komerčního sítě použitá technologie intra-band Carrier Aggregation. Zavedení tohoto řešení pomůže Slovak Telekomu si udržet pozici technologického lídra na slovenském trhu, uživatelé mohou zase těžit z nových možností, které jim tato rychlost přinese.“

Ericsson a Slovak Telekom jsou partnery již 16 let, švédská společnost je hlavním dodavatelem 2G a 3G radiových sítí, jakož i technologií Circuit Switch. Kromě toho Ericsson operátorovi dodává i technologie IMS (IP Multimedia Subsystem) a poskytuje manažované služby pro pevnou síť. V roce 2013 Ericsson vybudoval pro Slovak Telekom LTE síť, která byla první komerční LTE sítí na Slovensku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud