Přejít k hlavnímu obsahu

Bezkontaktní placení 2.0

redakce 17.03.2023

Stále více zákazníků nechává při placení peněženku v kapse a pro zaplacení nákupu přiloží k platebnímu terminálu mobilní telefon nebo chytré hodinky

Chip 04/2023:  Přízeň Čechů k hotovosti poměrně rychle opadá. Už v roce 2020 převýšil počet bezhotovostních plateb úhrady zboží a služeb bankovkami a mincemi a v roce 2022 už podíl bezhotovostních plateb činil kolem 60 %. Dalšímu růstu bezhotovostních plateb už stojí v cestě spíše jen neochota obchodníků přijímat platby kartou, protože hotovostní platby za všech okolností preferuje jen asi čtvrtina Čechů. K úpadku hotovostních plateb přispěla určitě i covidová pandemie a související raketový růst nakupování po internetu.

Průzkum společnosti Mastercard z jara loňského roku ukázal i značnou oblibu českých zákazníků platit prostřednictvím chytrého telefonu nebo hodinek. Smartphone dnes vlastní 9 z 10 Čechů a podle průzkumu Mastercard jej mívají při sobě častěji než právě platební kartu. Pak není divu, že platební kartu má ve svém mobilu uloženou přes 32 % Čechů. Naopak dvě třetiny respondentů průzkumu uvedlo, že fyzickou platební kartu rozhodně stále potřebují a používají. Ostatně, plastová nebo kovová kartička se na rozdíl od telefonu nikdy nevybije.

O platebních metodách a jejich používání se můžete dočíst v dubnovém Chipu, který je v prodeji už od 22. března.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud