Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Bezpečné vymazání citlivých dat z paměťové karty

Pavel Trousil 20.01.2018

Soukromé fotografie a data se často vyskytují na kartách microSD. Jestliže takovou paměťovou kartu nebo zařízení, které ji obsahuje, někomu prodáváte nebo předáváte, měli byste obsah karty důkladně vymazat. 

Pro skutečné vymazání přitom nestačí použít formátování karty nebo prosté mazání – data pak totiž není problém obnovit. Doporučujeme proto použít specializovaný nástroj, jako je Eraser, který paměťovou kartu spolehlivě vymaže.

eraser2-nahled

Po instalaci programu vložte například do USB čtečky paměťovou kartu, aby se zobrazila v Průzkumníku Windows. Následně vytvořte novou úlohu »New Task« pomocí nabídky »Erase Schedule« a v následujícím okně »Task Properties« klikněte na tlačítko »Add Data«. Otevře se další okno »Select Data to erase«, ve kterém musíte definovat, jaká data chcete vymazat. Pod »Target Type« je možné zadat, že chcete vymazat celý disk, tedy »Drive/Partition«, a v rozbalovací nabídce můžete vybrat konkrétní disk – v tomto případě jde o »Removable Media«, tedy výměnné médium. Úloha se poté zobrazí v plánu. Chcete-li ji provést hned, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte »Run now«. Jestliže tuto operaci provedete, data budou vymazána a na rozdíl od běžného vymazání je ani nebude možné obnovit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud