Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezpečnostní hrozby v roce 2012

redakce 05.01.2012

Výzkumníci antivirové společnosti ESET sestavili přehled hrozeb, se kterými se mohou čeští uživatelé internetu setkat v právě začínajícím roce. Kybernetičtí zločinci budou i letos číhat skoro za každým odkazem.

Kapitoly článku

Nebezpečí pro Android


Operační systém Android pro mobilní telefony a tablety je přímo předurčen pro práci s e-maily, online nákupy či platby a obecně využití internetu.  Toho jsou si dobře vědomi i tvůrci škodlivého softwaru, už jen proto, že si uživatelé zařízení s Androidem stahují aplikace z Android Marketu, který není striktně sledován jako obchody s aplikacemi pro iOS, Windows Phone či Symbian. Jen minimum uživatelů svůj telefon nebo tablet vybaví účinným antivirovým programem.

Společnosti ESET při analýze infikovaných mobilních zařízení zjistila, že:

  • 30 % škodlivého softwaru pocházelo z Android Marketu,
  • 37 % mobilního malwaru tvořily SMS trojské koně,
  • 60 % vzorků škodlivého softwaru bylo schopno nějakým způsobem na dálku ovládat infikované zařízení.

Příchod Windows 8

Výzkumníci společnosti ESET očekávají, že uvedení nového operačního systému Windows 8 bude doprovázet podobná vlna nepotvrzených informací o jeho zranitelnosti, jako v případě verze předchozí – Windows 7.

Právě Windows 7 mají podle odhadů analytické společnosti Gartner v letošním roce předstihnout v počtu instalací zatím dominující Windows XP. S vylepšováním bezpečnosti nejrozšířenějšího operačního systému, který bude podle předpovědi pohánět až 42 % počítačů, bude růst i technická vyspělost škodlivého kódu, určeného k jeho napadení.

Nedůvěryhodné certifikáty

V roce 2011 došlo ke zpochybnění certifikátů, vydaných různými certifikačními autoritami, jejichž systémy byly napadeny hackery. Ani rok 2012 nemá být v tomto ohledu výjimkou. Důvěryhodnost stránek opatřených certifikáty budou narušovat podvodné weby, využívající ukradené certifikáty. Uživatel prakticky nemá šanci takový pokus o napadení odhalit.

Ideologické útoky

Na podzim letošního roku čekají Českou republiku krajské a senátní volby, které by mohly být záminkou k ideologicky motivovaným hackerským útokům již během volební kampaně. Specialisté společnosti ESET v této souvislosti zmiňují příklad ruských parlamentních voleb v uplynulém roce, které doprovázel útok na diskusní fórum o politické situaci.

S větší frekvencí kybernetických útoků prostřednictvím spamu a stránek s nebezpečným obsahem je třeba počítat i kolem dalších významných událostí, mezi které bude patřit určitě i letošní olympiáda v Londýně.

Zdroj: Svět-hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud