Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Brzo skončí podpora další z verzí Windows 10: uživatelé pozor, už nebudou bezpečnostní aktualizace

Jiří Palyza 16.11.2022

Miliony uživatelů se stále spoléhají na Windows 10 verzi 21H1. Brzy ale skončí jejich podpora. Poslední termín, kdy obdrží bezpečnostní aktualizaci, je v prosinci 2022. Microsoft připomíná, abyste si včas instalovali aktualizaci.

Kapitoly článku

Microsoft stále ještě poskytuje nové verze Windows 10, a to prostřednictvím funkčních aktualizací. Každá uvolněná verze má poté zaručeno poskytování bezpečnostních aktualizací, v případě soukromých uživatelů je to po dobu 18 měsíců. Poté je dobré aktualizovat, protože verze, které vypadnou se systému poskytování bezpečnostních aktualizací, se rychle mohou stát zranitelnými.

Pokud svá Windows nemáte vždy updatovaná na nejnovější verzi, vyplatí se sledovat, kdy pro vaši používanou verzi končí servisní období.

Další verzí, která přijde na řadu a Microsoft pro ní brzy ukončí automatické poskytování bezpečnostních záplat, je Windows 10 21H1. Tato verze bude naposledy aktualizována v prosinci 2022. Microsoft jejím uživatelům připomíná, aby se včas postarali o update.

Touto změnou budou dotčeny miliony uživatelů systému Windows. Nejnovější údaje z léta tohoto roku ukazují, že verzi, která byla nazvána květnovou aktualizací Windows 10 2021, stále používá přibližně čtvrtina uživatelů Windows. Pro srovnání je to přibližně tolik, kolik bylo v té době uživatelů Windows 11. Poměr sil se už velmi pravděpodobně posunul více směrem k systému Windows 11, ale Windows 10 21H1 stále běží na milionech systémů.

Oblíbená verze Windows 10 21H1 dosáhne konce podpory

Pokud si nejste jisti, kterou verzi Windows máte na svém počítači instalovanou, použijte funkci »winver«. Pokud ji zadáte do okna spuštění programů nebo vyhledávacího pole na Hlavním panelu, v zobrazeném okně uvidíte číslo verze aktuálních Windows.

Zastaralé a nepodporované verze systému Windows 10 můžete aktualizovat prostřednictvím služby Windows Update nebo pomocných nástrojů, jakým je například Asistent aktualizace systému Windows 10 nebo Nástroj na vytváření médií (Windows Creation Tool). Oba programy jsou oficiálním softwarem Microsoftu a poskytují nejnovější verzi systému Windows 10. Před aktualizací je dobé provést zálohu systému, minimálně ale důležitých dat.

Přejít samozřejmě můžete i na systém Windows 11, aktualizace je pro uživatele systému Windows 10 bezplatná. Jen pozor na to, zda váš používaný hardware splňuje systémové požadavky.

Windows 10: podpora pro soukromé uživatele se snaží dodržovat pravidlo aktualizací po dobu 18 měsíců

win10

Verze aktuálně používaných Windows lze jednoduše zjistit pomocí příkazu winver. | Zdroj: Windows 10/desktop

Jak zjistíte, jak dlouho bude trvat podpora vaší verze systému Windows 10? Podle pravidla si můžete pamatovat, že každá verze Windows 10 Home nebo Pro dostává bezpečnostní aktualizace po dobu přibližně 18 měsíců. Poté je nutné aktualizovat.

Toto pravidlo se ale týká soukromých uživatelů. Pro firemní uživatele platí delší interval podpory v délce 30 měsíců, a to minimálně pro verze H2. V těchto případech je tedy možné příslušné verze Windows 10 používat o rok déle.

To vede k zajímavému paradoxu, že společnosti dostávají delší podporu pro Windows 10 20H2 než pro novější Windows 10 21H1. Pro soukromé uživatele je to ale nezajímavé.

Skutečnost, že váš systém Windows 10 je zastaralý, ale přehlédnete jen těžko. Pokud u starší verze zůstanete příliš dlouho, Microsoft vám občas zobrazí oznámení o blížícím se konci podpory a doporučené aktualizaci. Nevyplatí se tuto informaci ignorovat příliš dlouho, protože neaktualizovaná Windows se mohou brzy stát bezpečnostním rizikem.

Verze Windows 10 Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro firmy
Windows 10 22H2 14. května 2024 13. května 2025
Windows 10 21H2 13. června 2023 11. června 2024
Windows 10 21H1 13. prosince 2022 13. prosince 2022
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

 

Konec podpory Windows 10 nastane 14. října 2025

winupdate

Uvedení Windows 11 znamená konec Windows 10. Termín ukončení jejich podpory už byl určen. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

Uvedením Windows 11 byl zpečetěn konec systému Windows 10. Microsoft ale nehodlá vše ukončit ze dne na den, bude k dispozici přechodné období. Dne 14. října 2025 bude ukončena podpora systému Windows 10 pro soukromé uživatele a bezpečnostní aktualizace budou k dispozici naposledy.

Systémy, které splňují hardwarové požadavky, mohou na Windows 11 upgradovat zdarma. Bezplatný upgrade je možné udělat nyní, ale i později. Prozatím na něj Microsoftem není stanoven žádný časový limit.

Udržujte si přehled o používané verzi Windows 10

Uživatelé Windows 10 už by měli být na časté aktualizace zvyklí, nakonec je to v zásadě princip poskytování operačního systému jako služby. V praxi to ale není žádný shon. Každá nová verze Windows 10 je podporována přibližně 18 měsíců. Pokud už byla podpora pro vaši verzi definitivně ukončena, je čas jednat. Před zahájením aktualizace je ale dobré si vytvořit zálohu.

Zdroj: Learn.microsoft.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud