Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Byla vaše domácí Wi-Fi hacknuta? Jak to poznáte a jak v takovém případě postupovat

Jiří Palyza 23.12.2022

I přes veškerá bezpečnostní opatření hackeři mohou získat přístup do vaší domácí sítě. To ale zdaleka neznamená, že ztrácíte kontrolu a vůči jejich dalším aktivitám jste zcela bezmocní. Jak se můžete neautorizovaných hostů zbavit?

Kapitoly článku

Co to vlastně znamená, že je vaše domácí Wi-Fi hacknutá

Systém nebo síť jsou považovány za napadené v okamžiku, kdy do ní získává přístup neoprávněná osoba. V případě domácí Wi-Fi by to znamenalo, že vaši síť používá někdo, komu jste neposkytli žádné přístupové údaje.

V souvislosti s úrovní zabezpečení sítě to může být různě obtížné. Pokud máte nastavené jednoduché heslo nebo jste si jej vůbec nenastavili a na svém routeru máte výchozí nastavení, hackeři jej mohou pomocí jednoduchých algoritmů prolomit. Používají se k tomu například slovníkové útoky, kdy k prolomení přístupu zkoušejí všechna slova připravené databáze nejběžnějších hesel, která obsahuje i různé varianty kombinací s čísly.

Ať už se do vaší Wi-Fi nezvaný host nabourá jakkoliv, může v ní přistupovat k připojeným zařízením podobně, jako vy. Například se tak může dostat na počítače v síti a ovládat je pomocí prostředků vzdáleného přístupu.

Jak poznám, že se do mé Wi-Fi sítě někdo naboural?

wi-fi-chaos

Identifikovat všechna zařízení, která jsou v síti aktivně připojena, může být v některých případech obtížné. | Zdroj: Marvin Meyer/Unsplash

Zjistit, zda se někdo naboural do vaší Wi-Fi, není úplně snadné. Nejjednodušším způsobem je podívat se do administračního prostředí směrovače. Zde v seznamu všech zařízení, která jsou k síti připojena, můžete najít i nežádoucího vetřelce.

Zařízení jsou často uvedena pod záhadnými názvy, ale můžete je upravit. Pokud takto identifikujete všechna vám známá zařízení, všechna ostatní, která v seznamu ještě vidíte, musí vaši Wi-Fi síť využívat neoprávněně.

Seznam připojených zařízení můžete pravidelně kontrolovat, ale je to docela těžkopádné a v 99 procentech případů to nepovede k žádnému výsledku. Je to také někdy matoucí, protože k Wi-Fi síti je obvykle připojeno více zařízení, než byste čekali.

Jen z označení typu připojeného zařízení je v administraci routeru často komplikované určit, zda se jedná o zařízení z vaší domácnosti, nebo o neautorizovaný přístup. A to zejména v případě, kdy ve vaší domácnosti žije více lidí a každý z nich vlastní několik zařízení, kterými se připojuje.

Změn, které mohou být příznakem úspěšně hacknuté Wi-Fi, si zpravidla všimnete. Může se stát, že váš přístup k internetu náhle zpomalí (hacker odebírá část přenosové kapacity), koncová zařízení se zblázní (mohou se například zapínat a vypínat bez vašeho zásahu, protože je hacker ovládá na dálku) nebo zmizí vaše data a útočník vás bude vydírat podmínkami jejich navrácení.

Jak se mohu při napadení Wi-Fi chránit?

routerback

Tlačítko pro reset routeru do továrního nastavení se zpravidla nachází na zadní straně zařízení. | Zdroj: Compare Fibre/Unsplash

Odstranění neoprávněného uživatele z vlastní sítě Wi-Fi není obtížné. Prvním krokem by mělo být odebrání všech zařízení, která nelze přiřadit. To lze provést v prostředí správy směrovače. Aby hacker nemohl znovu zadat heslo, které se mu podařilo prolomit, je dobré jej změnit a nastavit bezpečné.

V závažnějších případech, například pokud hacker změnil heslo přístupu k administraci směrovače a vy se do jejího prostředí už nedostanete, můžete jednoduše obnovit tovární nastavení směrovače. To se vyplatí provést také v případech, kdy si nejste jistí, která zařízení jsou ve vaší síti autorizovaná a která ne.

Postup lze najít v návodu ke směrovači. Pokud jej už nemáte, zpravidla se resetovací tlačítko nachází na zadní straně těla routeru. Reset se provádí jeho stiskem, držením po dobu několika sekund a opětovným uvolněním. V továrním nastavení se můžete k administraci routeru přihlásit pomocí výchozího hesla, které je zpravidla opět uvedeno na štítku na zadní nebo spodní straně těla routeru. Zařízení si v administraci můžete znovu konfigurovat včetně nastavení silnějšího hesla.

V každém případě je také dobré pravidelně aktualizovat firmware směrovače. Prolomení hesla je jen jedním ze způsobů, jak se hackeři mohou ke správě vašeho routeru dostat nebo přihlásit do vaší Wi-Fi. Vstupní branou pro nezvané hosty také bývají bezpečnostní mezery v softwaru routeru. Pokud jsou známy, mohou být cílem útoku, ale dají se odstranit aktualizací firmwaru.

Zdroj: The Cyber Helpline


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud