Menu
Časopis Chip

Domácí čipový šampion

Domácí čipový šampion

Domácí čipový šampion | Foto: ASML

Evropská společnost ASML umožňuje vyrábět nejmodernější čipy.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 01/2022: Nejcennější evropskou technologickou společnost zná málokdo: nizozemská ASML produkuje fascinující litografické stroje pro výrobu nejmodernějších polovodičů. Bez extrémně složitých strojů ASML by velcí výrobci TSMC, Samsung a Intel nebyli schopni vyrábět polovodiče se strukturami v řádu jednociferných nanometrů. Stejně jako je IT a automobilový průmysl závislý na produkci největšího výrobce čipů TSMC, je TSMC stejně tak závislá na litografických systémech společnosti ASML. V důsledku toho jsou všichni významní výrobci čipů zákazníky ASML – nebo by jimi rádi byli. Je to proto, že obrovská poptávka a také zásahy USA namířené proti čínským společnostem brání firmě ASML okamžitě splnit všechna přání svých zákazníků.

ASML (Advanced Semiconductor Materials Lithography) sídlí v nizozemském Veldhovenu. Donedávna neznámá skupina se v podstatě skrytě a nenápadně stala nejhodnotnější technologickou společností v Evropě a nechala za sebou takové těžké váhy, jako jsou SAP a VW. I zde se nabízí analogie s TSMC: tchajwanská výrobna, která byla dlouho známá jen zasvěceným a měla pověst levného smluvního dodavatele, je nyní nejhodnotnější veřejně obchodovatelnou společností v Asii.

Jaká technologie přesně stojí za vzestupem nizozemské ASML? A kdo se na ní ještě podílí? Dočtete se v lednovém Chipu, který je v prodeji už od 15.12.

Obsah: Všechna témata Chipu 01/2022


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení