Dříve bylo sledování počítačových virů výrazně jednodušší. Současný malware mutuje v podstatě s každou instalací, což představuje pro vývojáře antivirových programů velkou výzvu.
Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání
Dříve bylo možné se při tvorbě antivirových programů většinou spolehnout na signatury virů, tedy na statické charakteristické detekční vzory pro jednotlivé rodiny malwaru, které bylo jen potřeba stáhnout do počítače v rámci aktualizací antivirových programů. Tyto signatury sice stále existují a mají své místo při ochraně počítačů proti malwaru, ale tento způsob ochrany sám o sobě již dávno nestačí.
Aby bylo možné zvládnout veljou várku nového škodlivého softwaru, používají antivirové společnosti velmi často umělou inteligenci – AI. Při jejím použití ale existují různé přístupy. Jeden z těchto přístupů spočívá v tom, že se umělá inteligence naučí automaticky rozpoznávat škodlivé chování. To je ale obtížné, protože AI je potřeba neustále krmit novými vstupy. O tom, jak pracují výzkumnící virů pojednává náš článek v únorovém Chipu.
Tento a další zajímavé články můžete číst hned
Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru
Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu Už mám zakoupeno
Známý VirusTotal nově používá k lovení virů…

Útočníci zkouší šířit spyware přes poznámkové…

Malware, trackery a další: kde je surfování…

Bezpečnostní tipy od bezpečnostních úřadů

Fekální bakterie a zbytky covidu: co všechno vám…
