Menu
Časopis Chip

Teď je na řadě Google

Teď je na řadě Google

Teď je na řadě Google | obr: Getty images; Susanne Röhrig

Antimonopolní řízení v USA a Evropě.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 02/2021: Vyhledávání už dávno nazýváme googlováním. Nejlukrativnější nápad v historii udělal z malého garážového start-upu pravděpodobně nejmocnější společnost na světě. Google ale není jen geniální, je také nemilosrdný a bezohledný. Tomu chtějí antimonopolní úřady učinit přítrž.

Po celá desetiletí se takzvaná skupina GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) neměla v USA čeho bát. Na domácí scéně bylo ticho, protože hvězdy akciového trhu nejprve dobývaly digitální, a poté i skutečný svět. V určitém okamžiku však multimiliardové datové společnosti překročily mez a nebylo náhodou, že tohoto bodu dosáhly právě v Trumpově éře.

Americká justice teď čelí obtížně řešitelnému problému prolomení tržní síly Googlu, aniž by došlo k poškození dobře fungujících služeb společnosti. Samotné pokuty k cíli nevedou. Pokud se strážci volného trhu nechtějí ztrapnit, musejí přinutit Alphabet, aby změnil architekturu koncernu. Dobře informovaný web Politico.com informuje o diskusích, jež naznačují, že by Google mohl být donucen prodat svůj prohlížeč Chrome.

Chcete se dozvědět víc o zákulisí reklamních obchodů Googlu, o tom, kolik platí například Applu nebo Mozille za přednastavení svých vyhledávacích služeb v jejich prohlížečích? Přečtěte si únorový Chip. V prodeji už od 20. ledna.

Obsah: Všechna témata Chipu 02/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení