Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Zachování rodinného stříbra

Zachování rodinného stříbra

Český rozhlas má ve svých archivech skutečné poklady, které se snaží nejen zpřístupnit, ale i zachovat pro budoucí generace. 

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

V archivu Českého rozhlasu má jsou uložené zvukové a písemné dokumenty, které už jsou z větší části dostupné i v digitální podobě. Co se týká zvukových fondů, těch je v Českém rozhlasu několik. K nejdůležitějším patří Archivní fond, který obsahuje zvukové dokumenty trvalé kulturně-historické hodnoty. Patří sem například autentické záznamy hlasů významných osobností, jako jsou projevy prezidentů, panovníků, umělců, vědců, sportovců atd., a autentické záznamy významných historických událostí. Zastoupena jsou i vynikající literární díla – rozhlasové hry, četby a pohádky.

policko-nahled

Český rozhlas ale myslí i na budoucí generace, pro které chce nejdůležitější archivní dokumenty zachovat. V digitálním světě zatím v podstatě není médium s podobnou trvanlivostí, jakou má třeba kámen, papyrus, nebo alespoň papír. V Českém rozhlasu se nakonec rozhodli pro řešení společnosti Piql. Ta, zdá se, našla paměťové médium s prokazatelnými dlouhodobými vlastnostmi. Tím je fotosenzitivní film, který se pro zachování obrazů a filmů používá už od roku 1839 a který prokázal svoje skvělé vlastnosti a odolnost. Pokud se chcete o této technologii dozvědět více, pořiďte si březnové vydání Chipu. 

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení