Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Uzavírání mezer v CPU

Uzavírání mezer v CPU

Objevené chyby Spectre a Meltdown vedou k vlně aktualizací a záplat.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Spectre a Meltdown jsou zranitelnosti, které se staly noční můrou pro celý počítačový svět. Obě z nich by mohly útočníkům poskytnout přístup do paměti a tím získat i citlivé informace z aplikací. První zranitelnost, Meltdown, může v podstatě odstranit bariéru mezi uživatelskými aplikacemi a citlivými částmi operačního systému. Druhá zranitelnost, Spectre, která byla nalezena také v čipech AMD a ARM, může obelstít zranitelné aplikace a proniknout do jejich paměti.

Spectre i Meltdown vedly výrobce k vlně aktualizací a záplat - pro firmware, operační systémy i jednotlivé programy. Ne vše ale probíhá při updatech hladce. Navíc aktualizace z podstaty věci snižují výkon počítačů. Otestovali jsme v Chipu systémy před a po aktualizaci a přinášíme stručný přehled. Pokud se chcete dozvědět víc o dopadech jedné z největších objevených zranitelností posledních let a jejich dopadech na koncové uživatele, přečtěte si článek v únorovém Chipu. V prodeji od 21. února.

cpu

Zatímco varianty Meltdown využívají slabé stránky specifické pro Intel, Spectre ovlivňuje všechny moderní procesory x86.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení