Menu
Časopis Chip

Vlastní cloud na Raspberry Pi

Vlastní cloud na Raspberry Pi

Vlastní cloud na Raspberry Pi | výrobce

S pomocí open-source softwaru NextCloudPi si můžete na vašem Raspberry Pi vytvořit zabezpečené soukromé cloudové úložiště.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 03/2021:  Existuje nespočet veřejných cloudových úložišť, jako jsou například Dropbox, iCloud, OneDrive, Disk Google a mnoho dalších. Za všemi stojí komerční poskytovatelé cloudových služeb. Musíme jim důvěřovat a doufat, že s našimi daty nakládají uvážlivě, zajišťují bezpečnost i naše soukromí a že třeba skokově nenavýší ceny za úložnou kapacitu.

Existuje ale i jiný způsob: Použít software Nextcloud k vytvoření a provozu vlastní cloudové služby. Pro tento účel je přitom jako předurčen mikropočítač Raspberry Pi. Spotřebuje velmi málo elektřiny a lze jej použít k připojení SSD disků s velkou kapacitou na ukládání dat. Po uložení do vašeho soukromého cloudu budou vaše fotografie, dokumenty i další soubory zabezpečeny a přístupné odkudkoli. Speciálně upravenou verzi softwaru NextCloudPi lze nainstalovat a nastavit v několika krocích.

Ideální je použít výkonný Raspberry Pi 4, avšak celá věc funguje i se staršími verzemi tohoto mikropočítače. Kromě něj budete potřebovat ještě microSD kartu s minimálně 16 GB paměti, počítač se čtečkou karet a externí pevný disk, ideálně typu SSD. Pro robustní síťové spojení byste měli pro připojení Raspberry Pi k routeru použít LAN kabel, ale v případě nouze bude úložiště fungovat i přes Wi-Fi. Jak postupovat si můžete přečíst v novém Chipu. Březnové číslo je v prodeji už od 24. února.

Obsah: Všechna témata Chipu 03/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení