Menu
Časopis Chip

Digitální komunikace se státem

Digitální komunikace se státem

Digitální komunikace se státem | iStock

Česká republika v oblasti digitalizace rozhodně nepatří na evropskou špičku, ale rozsah agend, které lze vyřešit na dálku, se pomalu zvětšuje. 

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 03/2022:  Snad každá vláda za posledních mnoho let měla jako jeden ze svých cílů digitalizaci státní správy, která by pro nás občany představovala méně cest na úřady. Že se k tomuto cíli neblížíme zrovna mílovými kroky, poznal jistě každý, kdo nedávno potřeboval vyměnit občanský průkaz, získat stavební povolení nebo snad založit firmu. Podle Evropské komise je Česká republika v oblasti digitalizace veřejných služeb na 22. místě z 27 zemí Evropské unie. Pokud zvážíme, že je Česko evropskou velmocí v e-commerce s asi 50 tisíci e-shopy na našich 10 milionů obyvatel, asi nemůžeme říci, že by Češi neměli o digitalizaci zájem. Od roku 2020 sice máme zákon o právu na digitální služby, podle kterého by měly být do roku 2025 elektronicky dostupné téměř všechny veřejné služby, ale jeho naplnění věří asi jen největší optimisté.

Digitalizace v podání českých úřadů znamená především systém datových schránek, které fungují od července roku 2009, a nověji i Portál občana, spuštěný v červenci 2018. Jak využívat služby eGovernmentu se dočtete v březnovém Chipu. V prodeji od 23. 2.

Obsah: Všechna témata Chipu 03/2022


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení