Menu
Časopis Chip

Nesahejte na data z řetězce!

Nesahejte na data z řetězce!

Nesahejte na data z řetězce! | Foto: CHIP

Blockchain nahrazuje důvěru matematikou.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Co je to vlastně blockchain? Dokážeme ho vůbec stručně definovat? „Blockchain je decentralizovaná databáze, která ověřuje informace a používá kryptografii, aby je sjednotila do nezměnitelných bloků. Každý účastník sítě má aktuální kopii celého blockchainu. Údaje v lineárně rostoucí struktuře bloků jsou veřejně dostupné a velmi bezpečné. Neexistuje centrální instance. Řízení a kontrolu blokového řetězce přebírá celá síť automatizovanou většinou hlasů.“

Blockchainu je přisuzováno odstranění všeho velkého zla: byrokracie, krádeží, podvodů, hospodářské kriminality, hříchů v oblasti životního prostředí, despotismu – všeho dřívějšího balastu, reliktů z předblockchainové doby kamenné. Nová technologie blockchainu je významem přirovnávána dokonce k nástupu internetu. Ale po přehnané počáteční euforii nyní přichází kritika. Blockchain není všelék, ale nástroj, který může provozovatel formovat podle svých zájmů. Cenné služby poskytuje tento nástroj pro čistě digitální zboží. Zároveň ale může vést až k nechtěné kontrole.

Jaká bude jeho budoucnost a chopí se jeho výhod a smysluplného využití především banky? Více se dozvíte v dubnovém Chipu.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení