Menu
Časopis Chip

Oblečení jako dotykové ovládání

Oblečení jako dotykové ovládání

Oblečení jako dotykové ovládání | Media Interaction Lab

Počítače už se staly součástí módy, nosíme je v podobě hodinek, brýlí nebo sluchátek. Brzy budeme nosit i dotykové oblečení

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 04/2023: Vize „všudypřítomné výpočetní techniky“ sahá až k americkému informatikovi Marku Weiserovi. Ten tento termín (v originále „ubiquitous computing“) vymyslel před více než 40 lety, v době, kdy byly běžné stolní počítače vzácností. Již tehdy Weiser snil o světě, ve kterém výpočetní výkon nebude jen záležitostí hlučných stolních krabic. Místo toho měl nenápadně proniknout do našeho každodenního života. Místo jednoho velkého zdroje výpočetní síly by nás měla podporovat řada malých počítačů integrovaných do předmětů denní potřeby, které budou neustále dostupné, aniž budou budit pozornost.
 
Některé aspekty Weiserovy vize se již dnes staly realitou v podobě fitness trackerů, chytrých hodinek, sluchátek do uší nebo chytrých brýlí. Pro Michaela Hallera, profesora Media Interaction Lab Svobodné univerzity v Bolzanu, který se zabývá výzkumem rozhraní nové generace, však Weiserovy technické nápady nejdou dostatečně daleko. V jeho vizi je chytrá elektronika mnohem více provázána s naším každodenním životem – a to ve zcela doslovném smyslu. Haller chce přeměnit textilie, které nosíme na těle, na elektronické přístroje, které nebudou napohled rozpoznatelné od běžných oděvů.
 
V našem článku vás seznámíme s principem chytré tkaniny a s prototypu, které již existují. Celý článek si přečtěte v Chipu 4/2023.
 

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu



Komerční sdělení