Menu
Časopis Chip

Spor o kontrolu chatu

Spor o kontrolu chatu

Spor o kontrolu chatu | iStock.com

Orwellovské fantazie Evropské unie

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 04/2023: Projekt EU zaměřený na boj proti dětské pornografii uvádí aktivisty za občanská práva a digitální odborníky do pohotovosti: Bruselská komise chce totiž prosadit trvalé a neodůvodněné sledování e-mailů a chatů. Bruselský projekt, který se tváří jako opatření proti obzvláště odporné kategorii trestné činnosti, neznamená nic jiného než trvalé sledování všech chatů a e-mailů všech uživatelů v Evropě. Pokud se plán uskuteční, budou tyto kanály automaticky skenovány na podezřelý obsah. Tato automatická kontrola v reálném čase by nebyla podmíněna žádným podezřením a už vůbec ne soudním rozhodnutím: probíhala by vždy a ukončila by důvěrnost soukromé komunikace v digitálních kanálech. Pokud by byl návrh Komise přijat, nastala by nová éra masového sledování: Poprvé v demokraciích západního typu by existovala povinnost sledovat obsah komunikace bez výjimky a bez mezer.

Velké sledovací projekty, jako je data retention (ukládání provozních a lokalizačních údajů u poskytovatelů telekomunikačních služeb), které jsou určeny k oficiálnímu a širokému nasazení, přitom zatím počítaly pouze s metadaty. Už tato spojovací data jsou považována za vysoce produktivní zdroj, pokud jde o interpretaci digitální komunikace – dokonce tak produktivní, že Evropský soudní dvůr z velké části bezdůvodné uchovávání těchto dat zakázal.

Jaký bude další vývoj nového sporného projektu EU, který by ovlivnil všechny evropské uživatele? Více se dočtete v dubnovém Chipu, který je v prodeji od 22. března.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2023


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení