Menu
Časopis Chip

S drony proti klimatické změně

S drony proti klimatické změně

S drony proti klimatické změně | obr.: Pixabay

Nasazení dronů v ekologické praxi

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 05/2022: Podle OSN představuje probíhající klimatická změna vážné nebezpečí pro lidstvo a je třeba ji co nejsilněji zabrzdit. V tomto náročném úkolu pomáhají bezpilotní stroje, které z výšky monitorují stav biosféry – rozšíření mořských řas, jmelí na ovocných stromech, či napadení kůrovcem.

Typickým polem nasazení dronů je monitoring živých tvorů. Nově také funguje v působení proti následkům klimatické změny. Teprve postupem času objevili ochránci přírody, jak mnohostranně se létající či plovoucí stroje dají využít a jak se tím mění náš pohled na životní prostředí. Kromě toho mohou drony také vysazovat rostliny, mapovat rozsáhlá území nad Antarktidou, nebo se dokonce pokoušet vyvolat déšť.

Za další příklad by se dal jmenovat dohled nad lokalitami s odpadem. Mnohé z těchto míst vypouští do ovzduší metan a rajský plyn (oxid dusný). To znamená problém, protože gram metanu nebo rajského plynu má na člověkem působenou klimatickou změnu stejný efekt jako 28 gramů oxidu uhličitého – a někteří výzkumníci považují tento dopad za ještě mnohem silnější.

Přečtěte si v novém Chipu detailně o tom, kde všude a jak moderní drony pomáhají ekologii. Společně si pak můžeme položit otázku, zda vědci s pomocí dronů dokážou poručit silně rozbouřenému větru a dešti. Více v Chipu 05/22.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2022


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení