Menu
Časopis Chip

Umělá inteligence za volantem a cyklisti

Umělá inteligence za volantem a cyklisti

Umělá inteligence za volantem a cyklisti | obr.: Getty Images

Cyklisté v současném silničním provozu nejsou v bezpečí.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 05/2022: Při vývoji umělé inteligence, která by měla od člověka převzít náročné úkoly, narážejí výzkumníci na stále stejné problémy: stroje s umělou inteligencí dokážou rychle myslet, ale chybí jim přehled a cit pro konkrétní situace. Intuice, instinkt nebo předvídání se modelují jen obtížně.

Tyto lidské schopnosti však mohou být životně důležité – a to nejen pro cyklisty. Jejich roli v dopravě nyní věnují zvýšenou pozornost vývojáři autonomně řízených vozů. Chtějí naučit samořídící technologie stylu jízdy rozumných řidičů. Problémem se zabývá například výzkumná skupina ve švédském Örebro, která učí autonomní vozidla lidskému pohledu na cyklisty. Výzkumníci se spoléhají na „kombinaci moderního neuronového učení a zdravého rozumu“. Aby dosáhli tohoto cíle způsobem vhodným pro stroje, výzkumníci mimo jiné sledují, jak lidé reagují na simulované extrémní situace v umělých digitálních dopravních světech.

V USA mezitím start-up Argo AI spolufinancovaný automobilkami Ford a Volkswagen vyvíjí standardy pro budoucí autonomní systémy řízení, které budou brát v potaz cyklisty jako samostatnou skupinu. Vypracoval několik základních pravidel, které by měly fungovat jako budoucí standard.

Zajímá vás vývoj v této oblasti? Přečtěte si náš článek v květnovém Chipu. Vydání 05/22 je v prodeji od 27.4.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2022


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení