Menu
Časopis Chip

Process Lasso Pro 9

Process Lasso Pro 9

Process Lasso Pro 9 | Foto: CHIP

Process Lasso je pokročilý správce procesů, běžících na pozadí operačního systému Windows, který pomůže s optimalizací výkonu a stability počítače. Plná verze - Chip 06/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Zadrhává se váš počítač a máte pocit, že se některým programům nedostává potřebného výkonu? Process Lasso upřednostní jejich procesy nad ostatními.

Process Lasso je mnohem důkladnější a podrobnější nástroj na kontrolu a správu běžících procesů, než Správce úloh ze standardní výbavy Windows. Zjistíte z něj nejen informace o aktuálně běžících procesech (nároky na kapacitu operační paměti a výkon procesoru, priorita, doba spuštění, související aplikace atd.), ale nechybí ani pohled do minulosti na procesy spuštěné od posledního restartu počítače. Samozřejmě zde můžete konkrétní procesy zastavit, ale daleko zajímavější jsou možnosti jejich řízení – přidělování priority, nastavování limitů nebo například zajištění nepřetržitého běhu (proces bude při ukončení automaticky spuštěn znovu). Process Lasso pracuje i automaticky a procesům aplikací, se kterými právě pracujete, přiděluje větší porci systémových zdrojů. Díky tomu je možné i na strojích se slabším procesorem a menší operační pamětí dosáhnout lepší odezvy náročnějších aplikací.

  • Plná verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 06/2018
  • Info: bitsum.com
  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Funkčně plná aktuální verze programu, licence bez časového omezení, která začíná od okamžiku aktivace, bez možnosti technické podpory ze strany výrobce, od aktivace je po dobu 30 dnu možné program aktualizovat, aktivaci programu pomocí licenčního čísla je možné realizovat do konce července 2018. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Procesy aplikací, které označíte jako náročné na výkon (»Classify as a High Performance process«), získají maximum volných zdrojů. Je ovšem třeba ještě aktivovat výkonný režim, což provedete označením předvolby »Performance Mode enabled« v nabídce »Main«. Samozřejmě není rozumné takto označit zbytečně mnoho procesů, protože by se ve výsledku nezvýšil výkon žádného. Ke každému procesu lze nastavit pravidla, automaticky spouštějící zvolenou akci (zastavení, restart, změna priority atd.) při dosažení určitých podmínek (zátěž procesoru, čerpání operační paměti apod.). Pro konfiguraci pravidel klikněte na proces pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Set watchdog rules for this process«. Ke každé aplikaci lze v programu Process Lasso nastavit konfiguraci spouštění. V nabídce »Options« najdete položky nastavení ovlivňující prioritu zpracování procesorem, přidělení operační paměti nebo třeba zrychlení dané aplikace. Jakmile bude aplikace spuštěna, Process Lasso jí automaticky přidělí přednastavené parametry.

Process Lasso je nástroj určený spíše zkušenějším uživatelům, kteří dobře rozumí souvislosti mezi procesy a během aplikací ve Windows a dokáží velmi bohaté možnosti tohoto programu naplno využít. I úplní začátečníci ovšem zvládnou použít malý trik, který přidá výkon nejčastěji používaným programům. Stačí na proces související s daným programem (poznáte jej podle názvu ve sloupci »Application name (claimed)« kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolit funkci »Classify as a High Performance process«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 06/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení