Menu
Časopis Chip

Hlavně flexibilně

Hlavně flexibilně

Hlavně flexibilně | Foto: CHIP

Nastupuje flexibilní elektronika a hranice mezi člověkem a strojem tak stále více splývá.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Jemné vodiče a polovodičové materiály vytvářejí především v medicíně zcela nové možnosti. Vědci se už pokusili vyvinout síť z umělohmotných nanovláken, prošpikovanou buňkami ze srdečního svalu, elektronických senzorů a aktuátorů. Po srdečním infarktu má taková „náplast“ poškozené oblasti nejenom podporovat přirozeným způsobem, ale také je zcela nově ovládat a dohlížet na ně.

Další velkou oblastí je nositelná elektronika, trh s elektronikou integrovanou na těle nebo do oblečení setrvale roste. Nejnovějším příkladem toho je džínová bunda s inteligentním rukávem, kterou představily společnosti Levi's a Google. Někteří výzkumníci už také představili organický polovodičový materiál, který je možné roztáhnout až na dvojnásobnou délku, aniž by ztratil vodivost. Díky tomu je možné vyrobit ohýbatelné tranzistory a ovládat jimi další elektroniku, materiál by se dal stejně tak dobře integrovat i do oblečení. Hitem se ale možná brzy stane digitální tetování. Pomocí silikonu je možné z lidské kůže dokonce udělat prostor pro ovládací pracovní plochu.

otvirak-1

Pokud se chcete dozvědět víc o těchto atraktivních technologiích budoucnosti, přečtěte si červencový Chip. V prodeji od 30.6.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení