Menu
Časopis Chip

Digitální polobozi

Digitální polobozi

Digitální polobozi | Foto: CHIP

Digitální medicína slibuje řešení všech problémů. V popředí však nestojí člověk, ale jeho data.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Ještě koncem minulého století byly lékařství a počítače dva různé vesmíry. Progresivní lékařští vědci tehdejších dnů absolvovali převážně biochemické experimenty, o integrované obvody se zajímali jen nerdi a Steve Jobs.

Dnes je digitální abstinence v lékařském výzkumu zcela nemyslitelná. Samozřejmě to platí především pro všechny vědní obory, ale pokud jde o medicínu, zní příslib úspěchu ve spojení s digitální revolucí obzvláště atraktivně. Kvůli exponenciálnímu vývoji v technologii procesorů a pamětí, stejně jako v množství využitelných dat, se výrazně pokročilo v řešení mnoha zdravotních problémů.

Velké naděje vkládají lékaři do strojového učení. V léčbě rakoviny už platforma umělé inteligence IBM Watson splnila mnohá očekávání. Velká data a umělá inteligence (AI) dělají z Watsonu super vědce, který rozumí všemu, neskutečně rychle se učí a navrhuje účinná řešení. Jeho síla spočívá ve zpracovávání dat všeho druhu. IBM společně s poskytovatelem laboratorních služeb Quest Diagnostics využívá tuto odbornost v nejvyšší disciplíně – v rozboru velkých dat při léčbě pacientů s rakovinou pomocí aplikace Watson Genomics.

Chcete se dozvědět více o využití počítačů při dešifrování lidského genomu, o pokrocích v lékařství díky rozborům velkých dat a umělé inteligenci i o sociálních a etických problémech, které s sebou tento rychlý vývoj může přinášet? Přečtěte si článek v červencovém vydání Chipu.

watson(1)

Díky strojovému učení může platforma umělé inteligence Watson společnosti IBM získávat nové závěry pro léčbu rakoviny z obrovského množství odborné literatury.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení