Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Systémový chaos

Systémový chaos

Strojové učení umožňuje algoritmům předpovědět vývoj chaotických systémů.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chaos – neoddělitelný, nevyzpytatelný roj bez pravidel. Popis těchto nahodilých změn, poklesů a přechodů se zdá nemožný. Nyní vědci zabývající se strojovým učením představili neuvěřitelně dalekosáhlé předpovědi, co se týče vývoje chaotických systémů od daného okamžiku. Používají algoritmus strojového učení nazvaný reservoir computing.

Obvyklým přístupem pro předpovídání chaotického systému je co nejpřesněji měřit jeho podmínky v daném okamžiku, použít tato data ke kalibraci fyzikálního modelu a poté tento model dále upravit. Hrubým odhadem by člověk musel měřit výchozí podmínky typického systému 100milionkrát přesněji, aby předpověděl jeho budoucí vývoj osmkrát dále.

Nové metody analýz chaotických systémů by mohly pomoci nejen při předpovědích počasí, ale také při sledování srdečních arytmií jako známky blížícího se srdečního infarktu nebo při hlídání vzorů neuronových vzruchů v mozku, reagujících na změny v neuronových špičkách. Je také možné, že lze předpovědět vznik obřích vln v oceánu nebo zemětřesení. Více se o tomto tématu dozvíte v srpnovém Chipu.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení