Menu
Časopis Chip

Chytrá města

Chytrá města

Chytrá města | Foto: CHIP

Projekty smart cities zatím budí spíše rozpaky.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Technologické společnosti se zapomněly více ptát na potřeby obyvatel. To byl hlavní důvod, proč spousta iniciativ pro smart cities ztroskotala. Mnoho měst za pomoci technologických společností vybavilo svou infrastrukturu senzory, přesto však téměř všichni v nadšení přehlédli, že cíle koncernů a měst nejdou tak úplně dohromady.

Marketingové myšlení velkých firem totiž zřídkakdy bere ohled na sociálně-prostorové aspekty. Lze rozpoznat tři fáze vývoje chytrých měst – první začala před přibližně dvaceti lety. Tehdy byla klasická infrastruktura řízena prostřednictvím technologií, například pomocí senzorických hlásičů volných parkovacích míst. Byly při tom aktivní firmy jako Siemens, Cisco a IBM. Potom následovala fáze „technokratických fantazií“, v níž vzniklo také Masdar city, město uprostřed pouště ve Spojených arabských emirátech, navržené na rýsovacím prkně, které se mělo stát ekologickým sídlem budoucnosti. Přesto však přilákalo daleko méně lidí, než jeho tvůrci předpokládali. A nakonec současná fáze spolupráce – koncerny i politici společně jednají o tom, jak zlepšit kvalitu života obyvatel.

Pokud se chcete dozvědět podrobnosti o současných chytrých městech, o Masadar city, Santanderu, nebo o kanadském Portlands, přečtete si zářijový Chip.

Město Masdar, postavené v poušti 17 kilometrů jihovýchodně od Abú Dhabí.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení