Podaří se EU znovu získat technologickou suverenitu?
Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání
Chip 09/2020: Koronavirová krize odhalila ve všech zemích Evropy (včetně České republiky) překvapivě triviální nedostatky v technologické soběstačnosti. Roušky a respirátory samozřejmě nejsou technologicky vyspělým produktem, skutečně velké bitvy se odehrávají v digitálním sektoru.
O tom, jak vážná je situace, svědčí četné průzkumy na téma evropské technologické soběstačnosti. Odborníci poukazují na nedostatky v oblasti umělé inteligence, průmyslu 4.0 a internetu budoucnosti (5G). Zaostávání je problém, protože prakticky všechny evropské státy (včetně těch nejvyspělejších) se v mnoha oblastech staly závislými na výrobcích z jiných částí světa. Přestože Evropská unie a její státy představují 3. nejsilnější hospodářství světa, síla moderní ekonomiky závisí především na míře její digitalizace a ochoty investovat do inovativních technologií. V tomto směru jsou na čele Čína a USA a obě ekonomiky směrují obrovské částky do rozvoje budoucích technologií. Jejich úspěchy jim dávají za pravdu: deset nejlépe hodnocených start-upů technologického sektoru pochází z Číny nebo USA. Obě světové mocnosti také bojují o technologické vedení v oblasti umělé inteligence.

Software, hardware, technologie baterií: pokud jde o stavbu elektrických automobilů, americký výrobce Tesla předjíždí evropskou konkurenci.
Co musí udělat EU a potažmo i Česká republika? Může Evropa vůbec dohnat klíčové technologie 5G a vypořádat se s technologickou nadvládou z Dálného východu? Více se dočtete v Chipu 09/20, který je v prodeji od 19. srpna.
Obsah: Všechna témata Chipu 09/2020
Tento a další zajímavé články můžete číst hned
Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru
Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu Už mám zakoupeno
Rekordní pokuta pro Google

Bublina nazvaná upload filtr

EU buduje svůj vlastní internet

Nejnovější technologie na hranicích EU

Dny otevřených dveří GSA
