Menu
Časopis Chip

Válka o polovodiče

Válka o polovodiče

Válka o polovodiče | Foto: Samsung

Mezi Západem a Východem zuří obchodní válka v produkci polovodičových čipů.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 10/2020: Americká vláda chce blokovat Čínu, protože v ní vidí hrozbu pro národní bezpečnost. Za oba státy teď navíc začínají bojovat obří firmy. A nijak při tom nezáleží, zda jsou soukromé, či polostátní. Nový obchodní konflikt zřetelně ukazuje, jak je důležité kontrolovat řetězec výroby polovodičů. Pandemie koronaviru krátkodobě přerušila dodavatelské řetězce v Asii a náhle bylo zjevné, do jaké míry se polovodičový průmysl přemístil do asijských zemí – do Číny, Jižní Koreje, Japonska a Tchaj-wanu.

Čínské firmy jsou po technické stránce možná desetiletí pozadu a výroba pokročilých čipů by bez amerických dodavatelů a podpory Tchaj-wanu nebyla konkurenceschopná. Ani pro USA však nebude jednoduché produkovat zcela soběstačně. Jenom asi dvanáct procent výroby čipů se odehrává na americké půdě.

Čína jedná pasivně a hájí své zájmy a prezident Donald Trump proti ní šíří teorie o spiknutí. Prodloužil nařízení podepsané v květnu 2019, které zakazuje americkým společnostem používat telekomunikační zařízení vyráběná firmami představujícími národní bezpečnostní riziko. Pokud se trh rozštěpí a tím se zmenší, může to vést k tomu, že ceny za čipy budou růst.

Více se dozvíte v článku v říjnovém Chipu. V prodeji od 23. září.

Obsah: Všechna témata Chipu 10/2020


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení