Nová generace superpočítačů by brzy měla vyřešit problém s nedostatkem výpočetního výkonu. Jsme na začátku éry exaskalárních superpočítačů.
Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání
Exaskalární počítače jsou schopné provést deset na osmnáctou operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu a právě odstartoval závod o zprovoznění prvního z nich. V příštích pěti letech bude patrně uveden do provozu v Číně, USA i Japonsku. Jedná se o technologickou výzvu, která si vyžádá přehodnocení některých doposud používaných postupů. Kromě klasického výpočetního klastru HPC (High-performance computing) budou muset počítače nové generace využít i big data a strojové učení. Právě z toho důvodu exascale počítače potřebují nejen nový hardware i software na úrovni exa, ale také nové přístupy při práci s výpočetními prostředky a jejich výsledky.
Potřeba další výpočetní síly vychází z toho, v jakém světě žijeme. Svět se totiž pro nás stává stále složitějším a můžeme ho pochopit a ovládat jen za mechanické pomoci. Superpočítače se ale stávají i základem národních ekonomických a bezpečnostních strategií. Země jako Čína, ale i Japonsko a v poslední době i Evropa se snaží o svoji nezávislost na americkém křemíku a chtějí mít své vlastní výpočetní zdroje na co nejvyšší úrovni. Závod o první exaskalární počítač je tedy více než akumulace procesorových jader, GPU, pevných disků a operační paměti. Je to skok do exaskalární éry.
Tento a další zajímavé články můžete číst hned
Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru
Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu Už mám zakoupeno
Nvidia oznámila superpočítač pro umělou…

Pac-Man ve zkumavce: jaké jsou dnešní možnosti…

Chytré modely pro předpovědi klimatu

Revoluce s deset na osmnáctou FLOPS

Kvantový průlom Googlu
