Evropský globální družicový polohový systém Galileo by měl začít částečně fungovat už v příštím roce, naplno pak v roce 2020. Co přinese uživatelům?
Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání
Navigační systém Galileo je obdobou amerického systému Navstar GPS a ruského systému GLONASS. Na rozdíl od nich však nejde o vojenský, ale o nezávislý projekt, jehož výstavbu zajišťují státy Evropské unie. Právě jeho nezávislost skýtá podle evropských institucí řadu možností pro komerční využití.
První plány počítaly s jeho uvedením už v roce 2008. Termíny uvedení se ale postupně odkládaly, naopak finance na jeho uvedení do provozu se stále zvyšují. Spuštění navigačního systému Galileo do provozu a jeho komerční využití má na starosti administrativní centrum Galileo Supervising Authority (GSA), které bylo založeno v roce2004 akteré původně sídlilo v Bruselu. Teď sídlí v Praze.
Cílem je dostat na oběžnou dráhu třicet satelitů (27 operativních a 3 záložní). V současné době jich ale kolem Země obíhá jen deset. Vzhledem k tomu, že Galileo bude interoperabilní se systémem GPS, rozšíří celkový počet navigačních satelitů, což posune hranice navigační technologie a zlepší kvalitu a spolehlivost navigačních signálů pro uživatele po celém světě. Co zajímavého mohou od nového navigačního systému čekat uživatelé, se dozvíte v Chipu 12/2015.
Tento a další zajímavé články můžete číst hned
Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru
Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu Už mám zakoupeno
Trasa se přepočítává

Zjistěte, zda smartphone podporuje satelitní…

Dny otevřených dveří v GSA

Co nám přinese Galileo, už teď se vyplácí
