Menu
Časopis Chip

Stroje na závislost

Stroje na závislost

Stroje na závislost | foto: Chip/Instagram

Jak YouTube, TikTok a spol. připoutávají své uživatele.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 12/2020: V boji o pozornost uživatelů vývojáři aplikací stále častěji využívají manipulativní design: psychologické triky a fígle známe z hazardních her, kvůli nim se stanou uživatelé na aplikaci téměř závislí. Přeborníkem se v této disciplíně v posledních čtyřech letech stala čínská videoslužba TikTok. Díky elegantnímu vedení uživatele se jeví jeho přímá účast stejně atraktivní a téměř stejně snadná jako pouhé sledování (už samotný videoeditor TikToku je malé mistrovské dílo). Úspěšné hry, služby a sociální sítě, které soutěží o pozornost uživatelů, využívají trik vývojářů her, který byl identifikován v obzvláště atraktivních hrách, jako je například Srdce temnoty (Heart of darkness): Compulsion Loop, nebo chcete-li smyčka neodolatelné chuti. Tento termín, který pochází z behaviorismu, popisuje vzor chování, který má přimět uživatele k opakování stejné posloupnosti akcí znovu a znovu.

Je prokázáno, že si na aplikacích a videohrách můžete vytvořit závislost. Není však jasné, proč jsou někteří lidé obzvláště náchylní k závislostem na digitálních zařízeních, zatímco jiní jsou zjevně imunní. V prosincovém vydání tento fenomém boje o pozornost rozebereme hlouběji a uvedeme příklady, jak TikTok a další využívají naše slabé stránky. Chip 12/2020 je v prodeji už od 19. listopadu.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2020

coinmaster(1)
coinmaster(1)

Výherní aplikace Coin Master cílí na dětské uživatele a je příkladem, jak už v mladých uživatelích vytvářet závislost na kasinových hrách. | zdroj: Obchod Play


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení