Menu
Časopis Chip

Raspberry Pi jako pokojový teploměr

Raspberry Pi jako pokojový teploměr

Raspberry Pi jako pokojový teploměr | GettyImages

Po doplnění minipočítače o příslušné senzory lze Raspberry Pi používat k měření teploty a vlhkosti v místnostech

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 12/2021:  Teplota v místnostech nás může potrápit nejen v horkém létě, ale často i v zimě. Realitou totiž je, že místnosti našich domů a bytů jsou v zimě často zbytečně přetopené, což je nejen nepříjemné, ale také velmi neekonomické. Při současných cenách elektřiny a plynu může rozdíl každého stupně znamenat úsporu velké částky peněz. Ne každý má ale doma inteligentní termostaty nebo regulační hlavice na radiátorech, a tak často musíme topení ručně regulovat i několikrát denně. Zároveň je nutné neustále sledovat teplotu. S přesným sledováním teploty v místnostech vám ale může pomoci minipočítač Raspberry Pi.

Ideální klima v obytných místnostech představuje teplota 20 až 22 °C a vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 procenty. V ložnici si vystačíte s 19 stupni. Díky senzoru DHT22 a s vhodným softwarem může jako výborný nástroj ke sledování klimatu ve vnitřních prostorách sloužit minipočítač Raspberry Pi. V podstatě jej lze použít i na měření venku, ale pak byste jej museli opatřit ochranou proti dešti a zajistit i připojení k napájení. Snímač DHT22 měří teplotu s přesností 0,5 °C a vlhkost vzduchu s maximální odchylkou 2 %. Interval měření je 0,5 Hz, takže lze naměřené hodnoty odečítat každé dvě sekundy. Data jsou přenášena prostřednictvím jednovodičového protokolu.

Konfigurace obvodu pro ovládání DHT22 pomocí Raspberry Pi je poměrně jednoduchá a my vám ji ukážeme v prosincovém Chipu, který je v prodeji od 18. listopadu.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení