Menu

Nejlepší klávesové zkratky pro Windows 8

Připadají vám Windows 8 příliš složitá? Zapamatujte si nejdůležitější klávesové zkratky, a rázem pro vás bude ovládání nového operačního systému mnohem jednodušší.

RADEK KUBEŠ

RADEK KUBEŠ
Redaktor Chipu pracuje s Windows 8 od uvedení jejich první testovací verze. Klávesové zkratky mu pomáhají vypořádat se s novou nabídkou Start i s rychlejším ovládáním aplikací.


Ovládání Windows a instalovaných aplikací pomocí klávesových zkratek není samozřejmě žádnou novinkou, s nejnovější verzí Windows 8, která je daleko více připravena na ovládání dotykem, však znalost klávesových dvoj- či trojkombinací nabývá na významu. Především pokud nemáte dotykový displej, bude vás nový styl ovládání zpočátku možná trochu frustrovat – řada důležitých funkcí je totiž poměrně dobře ukrytá. Jestliže se navíc pohybujete v prostředí Modern UI, můžete mít bez dotykové obrazovky problém i s tak banální věcí, jako je uzavření nebo přepnutí běžících aplikací. V rozhraní aplikací s dlaždicemi totiž na první pohled často vůbec nenajdete klasické ovládací prvky. A najít možnosti nastavení nebo třeba tlačítko pro vypnutí počítače? Bude vám asi chvíli trvat, než přijdete na to, kde se tyto důležité ovládací prvky nacházejí. Stejně jako například funkci pro vyhledávání je totiž obsahuje zcela nový ovládací prvek – postranní panel Šém. S naším průvodcem nejdůležitějšími klávesovými zkratkami se ale vaše práce s počítačem rozhodně zrychlí – a to v mnoha případech i bez ohledu na to, jestli používáte nejnovější Windows 8, nebo některou z předchozích verzí operačního systému Microsoftu. Většina klávesových zkratek totiž zůstává stále stejná.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ POVELY Z KLÁVESNICE

Abyste se co nejrychleji zorientovali v přepracovaném stylu ovládání nových Windows 8, pokuste se zapamatovat si následující kombinace kláves a jejich funkci. S použitím klávesových zkratek například okamžitě vyvoláte vyhledávač aplikací a souborů, přepnete spuštěné aplikace nebo si snadno změníte rozložení klávesnice.

PANEL ŠÉM

Win + C Zobrazí panel Šém

Win + H Otevře nabídku sdílení

Win + I Vyvolá možnosti nastavení

Win + K Otevře nabídku zařízení

Win + W Spustí vyhledávač

APLIKACE V MODERN UI

Win Otevře nabídku Start

Win + Q Spustí vyhledávání v aplikacích

Win + + Přiblížení pohledu na nabídku Start

Win + – Oddálení pohledu na nabídku Start

Alt + Tab Přepínání mezi aplikacemi

Win + I Možnosti nastavení spuštěné aplikace

Win + Tab Přepínání aplikací běžících v Modern UI

Win + Ctrl + Tab Trvale zobrazí seznam aplikací v Modern UI

Win + Shift + . Připnutí aplikace vlevo

Win + . Připnutí aplikace vpravo

OPERAČNÍ SYSTÉM

Win + L Zamknutí počítače

Win + P Nastavení druhé obrazovky nebo projektoru

Win + F4 Zavře aplikaci v popředí, na prázdné ploše otevře nabídku vypnutí počítače

Win + X Otevře nabídku systémových funkcí

Win + šipka doprava / šipka doleva Připnutí okna k pravému (levému) okraji obrazovky a jeho maximalizace na přesnou polovinu obrazovky.

Win + šipka nahoru / šipka dolů Maximalizuje/minimalizuje okno aplikace v popředí

Win + Mezerník Změna jazyka a rozložení klávesnice

Win + Page Up / Page Down Přesune nabídku Start na levý/ pravý monitor (při použití více displejů)

Ctrl + kolečko myši Zoom nad pracovní plochou

PROGRAMY

Win + F Spustí vyhledávání v souborech

Win + D Zobrazí pracovní plochu

Win + M Minimalizuje všechna okna

Win + R Otevře okno »Spustit«

Win + E Spustí Průzkumníka

Win + Enter Spustí funkci předčítání textu

 

CHIP SPECIÁL O WINDOWS 8

Chcete se dozvědět vše potřebné o novém operačním systému Windows 8 a kancelářském balíku Office 2013? Stáhněte si do svého iPadu nebo tabletu s Androidem speciální vydání Chipu o nejnovějších produktech Microsoftu. Aplikaci Chip.cz najdete na App Store nebo v Google Play.


 
 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení