Menu

E-mail navždy

E-mail navždy

Vážení čtenáři,

e-mail je v současném IT světě v podstatě rarita. Léta je nejoblíbenější internetovou aplikací, svět bez elektronické pošty je pro většinu z nás už naprosto nepředstavitelný. Je tomu tak i přesto, že mu za dlouhé roky jeho existence vyrostli zdatní konkurenti – SMS zprávy, nejrůznější instant messagingové služby, sociální weby a komunity, internetové telefonování, videohovory nebo celé videokonferenční systémy. Čtyřicet let je v počítačovém světě celá věčnost, nicméně e-mail si v celém tom překotném IT vývoji drží své pozice. A dlužno říct, že bez větších změn – i přes problémy, které na sebe časem nabaluje.
BEZPOCHYBY JE TO NEVYŽÁDANÁ POŠTA a nepříjemnosti a nebezpečí z ní plynoucí, co patří docela určitě k nejhorším slabinám jinak geniální a jednoduché služby jménem e-mail. Zvykli jste si na spam? Já ano, postupně, nic jiného mi taky nezbývá. Zvykl jsem si na něj stejně jako na otravné reklamní letáky v domovní schránce. Zatímco ale v té plechové schránce je míra papírového spamu více méně setrvalá a stoupá jen občas (v období voleb, Vánoc, svátku sv. Valentýna a podobně), v té elektronické se mi denně i přes použití filtru nahromadí desítky, a v poslední době už i stovky "zajímavých" zpráv a nabídek. A to nemluvím o tom, že letáky v domovní schránce mi plot ani zeď nezboří, zatímco jeden povedený e-mail mi může zničit celý počítač.
OBJEVILO SE UŽ NĚKOLIK POKUSŮ, JAK E-MAIL NAHRADIT. Asi nejambicióznější pocházel od Googlu – jeho služba Wave se snažila spojit komunikaci a spolupráci. Takový koktejl z e-mailu, instant messagingu, chatu, fotek, videa, map a dokumentů. Jako když více lidí mluví jeden přes druhého. Není divu, že něco tak bláznivého a poměrně složitého se (zatím) neujalo. A tak to vypadá, že spíše než snaha starý dobrý e-mail nahradit bude užitečnější vymyslet, jak prověřené řešení zbavit jeho nemocí způsobených věkem a prodloužit mu tak život.
DO BOJE PROTI SPAMMERŮM SE CHYSTÁ NASAZENÍ TEORIE HER. Pokročilá matematická strategie by měla zaručit, že antispamoví bojovníci budou o krok napřed. Díky teorii her by měl filtr tušit, jak vypadá současný, ale hlavně budoucí spam, a ne jen tupě vyřazovat jeho už známé minulé podoby. Víc si ostatně můžete přečíst v zajímavém článku na str. 78. S nápady znovu přichází i Google: ve svém Gmailu bude poštu filtrovat do několika kategorií a jeho filtr by měl každému uživateli napovědět, které zprávy jsou nejdůležitější. K hodnocení bude používat dřívější chování uživatele a některé obecné znaky, napovídající o důležitosti zpráv. Slibuje si od toho vyšší produktivitu a lepší orientaci v záplavě elektronické pošty.
OSOBNĚ DRŽÍM ELEKTRONICKÉ POŠTĚ PALCE. Facebook, Twitter a spol.? To už není nic pro mě, tyhle "novinky" jen zvyšují moji informační dezorientaci. Já zůstanu věrný e-mailu a přežiji díky tomu i dennodenní nabídky viagry a prostředků na prodloužení penisu. Třeba jich ubude.

Přeji vám příjemný začátek podzimu s Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ GOOGLE má 12 let. Vstupuje tedy do puberty.
+ LG A OHEBNÝ E-PAPÍR: Firma LG display začíná jako první se sériovou výrobou dvou typů barevných e-papírů. Prvním je 19" papír o tloušťce 0,3 mm a hmotnosti 130 g. Druhý má úhlopříčku 9,7" a je primárně určen pro čtečky e-knih.
- ICQ NA ÚSTUPU: Návštěvnost stránek s webovou verzí ICQ na Centrum.cz podle statistik NetMonitoringu klesá. V polovině minulého roku zde bylo přes milion reálných uživatelů měsíčně, letos na jaře už o 200 000 méně. Předpokládá se příklon bývalých uživatelů ICQ k sociálním sítím, přesná čísla ale neexistují.
- 3D TELEVIZORŮM se nejspíš neubráníme, jsou všude a výrobci je tvrdě tlačí. Co na tom, že obraz není přesvědčivý a mnoho lidí z nich bolí hlava.
+ BÝVALÝ ŠÉF SPOLEČNOSTI HEWLETT-PACKARD MARK HURD ihned po vyhazovu z HP nastupuje jako prezident ve společnosti Oracle. Vypadá to, že investoři mu důvěřují: zatímco jeho odchod z čela HP měl za následek propad akcií HP o 8 %, po oznámení o jeho angažmá v Oraclu šly naopak akcie této firmy nahoru.
- PLATBA ZA DATOVÉ SCHRÁNKY: V rámci hledání úspor přichází Ministerstvo vnitra ČR s nápadem vybírat od uživatelů datových schránek peníze za jejich provoz. Neuvěřitelně drahý vývoj i provoz tak pravděpodobně ve finále zaplatí uživatelé.
+ E-BOOKY TAKÉ NA EREADING.CZ: Po serveru Palmknihy.cz se elektronické knihy na českém internetu začnou prodávat také v obchodě eReading.cz. V jeho nabídce je aktuálně zhruba stovka knih, některé jsou zdarma, většinou se však cena pohybuje kolem sta korun.
- SONY PLAYSTATION 3 snahám hackerů dlouho odolával, na konci léta ale podlehl – stačí jen zasunout upravený USB klíč, a je hotovo. Po několika dnech vydala společnost Sony nový firmware (3.42), který ho má blokovat, a snaží se o soudní zákaz prodeje zmiňovaných USB klíčů.