Menu

Triky pro videa z YouTube

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu YouTube Converter 2.9, který vám umožní stahování a snadnou konverzi videí z portálu YouTube.

Triky pro videa z YouTube

Na serveru YouTube najdete obrovské množství zajímavých videí, na která byste se rádi podívali – celá řada z nich má ale nepříjemná omezení. Poradíme vám, jak omezení snadno a rychle obejít, případně jak si videa rychle a snadno stáhnout na disk.
PETR KRATOCHVÍL

YouTube už dávno není jen obyčejná stránka s videem. V současnosti nabízí více zajímavých a zábavných programů než Nova, Prima a Česká televize dohromady. Pro jeho maximální využití je ale nutná instalace celé řady programů, které vám pomohou s vyhledáváním, stahováním nebo ukládáním. My vám poradíme ty nejlepší triky pro nejpoužívanější prohlížeče a jako bonus přidáme plnou verzi programu pro stahování a konverzi videa. Všechny triky fungují ve Firefoxu, Chrome a Opeře, problémy mohou mít jen uživatelé Internet Exploreru a Safari. Pro maximální využití našich tipů tedy doporučujeme instalaci Firefoxu…

Upravte si YouTube

YouTube si lze snadno zdarma vyladit pomocí skriptů z userscripts.org. YouTube Enhancer nabídne nejen nové možnosti ovládání, ale také například možnost stažení klipů. Do vašeho prohlížeče lze přidat skripty následujícím způsobem:
FIREFOX: Z webu addons.mozilla.org si nainstalujte doplněk "Greasemonkey". Poté přejděte na adresu userscripts.org, zvolte "YouTube Enhancer" a klikněte na tlačítko "install".
CHROME: Není to nic obtížného: Na adrese userscripts.org vyhledejte nástroj YouTube Enhancer a nainstalujte ho. Skripty si Chrome stáhne automaticky sám.
OPERA: Přejděte na userscripts.org, najděte YouTube Enhancer a klikněte na tlačítko "install". Poté, co se otevře "js soubor", musíte ho pomocí klávesové zkratky [Ctrl] + [S] uložit do složky ve svém počítači. Nyní přejděte v Opeře do nabídky "Menu | Nastavení | Nastavení | Pokročilé volby | Obsah | Nastavení JavaScriptu". V sekci "Složka skriptů uživatele" klikněte na "Vybrat" a zadejte cestu k výše uvedené složce.

Zobrazte vše: Obejděte zbytečné zákazy

Jedna z nejvíce otravných zpráv na YouTube je ta "regionální": "Toto video není dostupné ve vaší zemi." Ukážeme vám, jak můžete toto nepříjemné omezení snadno deaktivovat nebo jak obejít i zbytečný pokus o ověření věku.
RYCHLE ODSTRAŇTE PŘEKÁŽKY: Na videoportálu YouTube najdete celou řadu videí, která mohou být přehrána jen v určitém regionu. Pomocí malého triku je lze ale bez problémů přehrát i u nás. Stačí si jen uložit adresu videa do schránky, v prohlížeči přejít na web ktunnel.com, adresu zkopírovat do volného pole a kliknout na "Begin browsing".
PŘEKONEJTE VŠECHNA OMEZENÍ: Pokud chcete říci "Sbohem" všem omezením portálu, vyzkoušejte bezplatný prohlížeč Mgeni, který spolupracuje s "anonymizačním nástrojem" TOR. Všechny důležité informace spolu s instalačními daty obou programů najdete na adrese http://code.google.com/p/mgeni/. Tento prohlížeč vám umožní dokonce i přístup na americký portál Hulu, který nabízí obrovské množství "digitální zábavy". Výhodou prohlížeče Mgeni je skutečnost, že využívá TOR pouze pro identifikaci a samotný provoz už jde mimo tuto anonymní (ale pomalou) síť.
ODSTRAŇTE OVĚŘENÍ VĚKU: Některé klipy jsou "chráněny" pomocí ověření věku. Pro normální zobrazení klipu se musíte přihlásit (stačí nově vytvořený účet). Pokud ale do URL vložíte jednoduchý textový řetězec, eliminujete tuto zbytečnou brzdu a dostanete se přímo na webové stránky s videem bez ověření věku.

Více komfortu: Skryté funkce

Prohlížení videa v nejlepší kvalitě, zvýraznění částí videa nebo rychlou navigaci – to vše vám umožní následující triky.
HD KVALITA: HD videa na YouTube jsou zábavná jen v celoobrazovkovém režimu. Pokud máte vysokorychlostní připojení k internetu, můžete nastavit přehrávač tak, že při otevření stránky s videem automaticky spustí nejvyšší dostupné rozlišení. Stačí se jen přihlásit ke svému účtu na YouTube, kliknout na tlačítko (se jménem účtu) v pravém horním rohu okna a zvolit "Účet | Nastavení přehrávání | Kvalita přehrávání videa". Zde si vyberte nastavení odpovídající rychlosti vašeho připojení a vše potvrďte kliknutím na "Uložit změny". HD klipy lze spustit i v malém okně pomocí nástroje YouTube Enhancer, který najdete na webu userscripts.org.
KONTROLA ČASU: Některé klipy jsou z hlediska dramaturgie poněkud nepovedené. Často trvá několik minut, než se dostanete na vzrušující část. Pokud chcete své přátele přímo upozornit na zajímavé scény, přidejte do URL dodatek "# t = Mys". Chcete-li tedy přejít na třicátou sekundu videa, může odkaz vypadat například takto: www.youtube.com/watch?v=_Ay01M1g8os#t=0m30s.
PŘESUN VPŘED: Pomocí tlačítek 1–9 můžete klipy YouTube procházet mnohem rychleji – lze skákat přímo na 10 až 90 procent obsahu časové osy.
JUKEBOX: Na youtube.com/disco zadejte název své oblíbené kapely, YouTube vám nabídne seznam vhodných klipů.

1 Kliknutím na toto tlačítko přidáte do programu odkaz na video, které chcete stáhnout.
2 Průběh stahování program zobrazuje graficky pod názvem videa.
3 Po zadání odkazu chvíli trvá, než software načte z YouTube informace o videu.
4 Kliknutím na odkaz s formátem videa otevřete okno s možností nastavení konverze.
5 Zde najdete desítky možných profilů pro převod do konkrétních zařízení – například do PSP.
6 U každého videa najdete informace o velikosti, délce a také rozlišení.

Plná verze na Chip DVD
YOUTUBE CONVERTER 2.9
Tento program je výkonný nástroj na stahování a konverzi videí z portálu YouTube. Dříve než se ale pustíte do instalace programu, přečtěte si podrobně návod na Chip DVD, abyste se vyhnuli potenciálním problémům.
CO UMÍ
Program YouTube Converter 2.9 umí stahovat videa z YouTube a konvertovat je do obrovského množství formátů – i specializovaných pro konkrétní přístroje (například PSP, Xbox360 nebo Zune).
OMEZENÍ
Program neumí stahovat celé kanály nebo playlisty. Do programu je nutné nakopírovat přímé odkazy na videa – ty, které v příkazové řádce obsahují například "watch?v=pgUOAVolSlo…"

Foto: Opera: Integrace skriptů do Opery není nejsnadnější, s naší pomocí ji však zvládne i začátečník.
Foto: Eliminace ověření věku: Vložte do URL adresy řetězec "nsfw", a můžete si prohlédnout videa i bez zbytečného přihlašování k účtu…
Foto: Disco mix: Zajímavá funkce nejen pro hudební nadšence...

Internetové nakupování

Uživatelé internetu nakupují v posledních letech na internetu výrazně častěji a významně vzrostl i podíl srovnávačů cen. Vyplývá to z výzkumu internetových srovnávačů Heureka.cz a nákupní galerie Aukro.cz, kterého se zúčastnilo 15 000 českých uživatelů internetu. "V minulém roce klesla průměrná částka vynaložená na jeden nákup, výrazněji se však zvýšil počet objednávek," říká Tomáš Hodboď, manažer internetového srovnávače Heureka.cz. Kromě typicky internetových produktů, jako je například elektro, začali uživatelé nakupovat i produkty, které doteď vybírali spíše v kamenných prodejnách.
INFO: www.heureka.cz

Iomega ScreenPlay DX HD Media Player

Mediaplayery s přístupem k internetovým aplikacím

Multimediální přehrávače Screen Play DX HD firmy Omega umožňují kromě přehrávání multimediálního obsahu také přístup na internet. Majitelé získají přístup k serverům Netflix, Pandora a dalším webům s videem, fotografiemi a hudbou. Zařízení má certifikaci DLNA, LAN i Wi-Fi připojení a lze jej ovládat pomocí klávesnice. V nabídce jsou modely s pevným diskem i bez něj.
Nová řada produktů je podle výrobce kompatibilní s většinou běžných formátů, včetně H.264, WMV a RMVB. K dalším funkcím patří podpora DivX Plus HD pro přehrávání filmů ve formátu MKV, Wi-Fi 802.11n bez nutnosti konfigurace a snadno použitelné dálkové ovládání s úplnou QWERTY klávesnicí. Řada produktů zahrnuje modely s kapacitou 1 TB a 2 TB a dále model ScreenPlay TV Link DX HD Media Player, který není vybaven pevným diskem. Multimediální obsah tak bere z internetu, z domácí sítě nebo z externího disku připojeného přes USB. Přehrávače lze připojit k televizoru pomocí výstupů HDMI či kompozitního videa a optického výstupu pro zvuk.
INFO: go.iomega.com

Microsoft Windows Phone

Explorer 9 také pro Windows Phone 7

Internet Explorer 9 pro Windows Phone 7 přichází s celou řadou změn, které jsou označovány jako Mango. Tyto změny přinesou podporu standardu HTML5, a nejen to. Mírných změn doznal i vzhled samotného prohlížeče, např. adresní řádek se přestěhoval do dolní části obrazovky. Samotný prohlížeč má být rychlejší než prohlížeč Safari pro Windows, do jeho premiéry se však může ještě hodně věcí změnit. Browser bude využívat hardwarovou akceleraci.
Komentář redakce: Současný prohlížeč ve Windows Phone 7 je naprosto nevyhovující, respektive není tak vyspělý, jak bychom očekávali od systému, na kterém softwarový gigant intenzivně pracoval a který je "venku" již půl roku. Díky tomu, že má Microsoft přísné požadavky na hardware, může nový browser díky hardwarové akceleraci ukázat ostatním prohlížečům záda. Nesmíme však zapomínat na fakt, že i webové stránky musí být optimalizovány pro efektivní využití hardwaru.
INFO: www.microsoft.cz

Rady a tipy pro fotografy

Brněnská firma Zoner software, spouští nový zábavně-vzdělávací web na doméně Milujemefotografii.cz. Zaměření nových stránek se bude točit kolem třech hlavních témat: prvním jsou tutoriály a návodné články pro práci v programu Zoner Photo Studio, druhým články o focení obecně s inspirací od českých a světových fotografů a konečně posledním je Zonerama – služba pro on-line sdílení fotografií.
Komentář redakce: Nové stránky jsou nástupcem webu blog.zoner.cz. Z většiny článků je patrné, že jde především o propagaci produktů brněnského výrobce softwaru.
INFO: www.milujemefotografii.cz

UMAX Joyplus M789

Levný tablet s Androidem

Umax Joyplus M789 je tablet se 7" displejem založený na Androidu 2.2. Nabízí podporu Adobe Flash 10.1 pro přehrávání on-line videa na internetu a kapacitní dotykový displej s rozlišením 800 × 480 bodů. Srdcem novinky M789 je výkonný procesor Samsung Cortex A8 1GHz, podpořený 512 MB operační paměti a 4GB flash pamětí s předinstalovaným systémem. Tablet zvládá přehrávání videa s rozlišením až 1 080p a díky HDMI výstupu jej lze připojit k Full HD televizoru.
Tablet je vybaven Wi-Fi adaptérem, slotem pro micro SD kartu (až 32GB), reproduktorem, výstupem na sluchátka, mikrofonem a dvojicí USB portů pro připojení k PC a externích USB zařízení (například 3G USB modem Huawei E1750). Nechybí vestavěný G-senzor pro automatickou rotaci obrazu a 1,3megapixelová kamera. Baterie s kapacitou 4 500 mAh vydrží podle výrobce napájet tablet až 8 hodin. Doporučená koncová cena je stanovena na 5 490 Kč s DPH.
INFO: www.umax.cz