Menu
CHIP Speedtest

NAS ve vašem smartphonu

Síťová úložiště jsou dnes nejen cenově dostupná, ale také velmi šikovná. Přistupovat k jejich obsahu totiž můžete nejen prostřednictvím počítače, ale třeba také z mobilního telefonu vybaveného příslušnou aplikací.

HOLGER BIRKNER, RADEK KUBEŠ

Úložiště typu NAS nabízejí mnohem víc než jen velkou kapacitu pro ukládání filmů, hudby a dalšího obsahu, který pak využíváte ve svých domácích počítačích. Moderní síťová úložiště zvládají kromě sdílení dat ve vaší domácí síti i mnoho dalších úkolů – počínaje tiskovými a e-mailovými službami přes streamování multimédií, antivirovou kontrolu, zálohování dat a propojení s kamerovými systémy až po vytvoření vlastního cloudového úložiště, dostupného odkudkoli prostřednictvím internetu. Ne všechny tyto funkce najdete hned v základní výbavě síťového úložiště, ale můžete si je snadno doinstalovat nebo aktivovat. Bohatou nabídku dodatečných aplikací, rozšiřujících výbavu síťového úložiště, nabízí především zařízení od výrobců Synology a QNAP, doplnit však můžete i funkční výbavu nových modelů síťových disků Netgear nebo třeba D-Link.

Jestliže hledáte NAS s pokud možno co největším rozsahem podporovaných funkcí a dostupných doplňků, bude vaší volbou pravděpodobně některé ze zařízení Synology. Z hlediska sdílení dat i mimo vaší domácí síť je pak zajímavá především služba QuickConnect a související identifikátor QuickConnect ID. Tato funkce vám totiž umožní sdílet data na ostatních počítačích prostřednictvím internetu i bez veřejné IP adresy a složitého nastavování vašeho domácího routeru. Stejný výrobce také poskytuje mnoho aplikací pro mobilní telefony s operačními systémy Android, iOS i Windows Phone, prostřednictvím kterých získáte přístup ke svým fotkám, filmům i ostatním souborům uloženým na síťovém disku ze svého smartphonu nebo tabletu.

Představme si tedy nejlepší mobilní aplikace, které vám pomohou s efektivnějším a komfortnějším využitím vašeho domácího síťového úložiště. Některé z nich jsou použitelné i ve vaší domácí síti, pro využití dalších budete možná potřebovat veřejnou IP adresu a také bude nezbytně nutné přenastavit váš domácí router.

radek.kubes@chip.cz

ES FILE EXPLORER

Souborový manažer

Bez ohledu na výrobce vašeho síťového disku rozhodně zaměřte svou pozornost na bezplatně použitelnou aplikaci ES File Explorer pro zařízení s operačním systémem Android. Díky tomuto souborovému manažeru totiž získáte přístup k datům na svém síťovém disku ze svého smartphonu či tabletu, aniž by váš NAS disponoval funkcemi pro streamování médií, respektive aniž byste museli tyto funkce jakýmkoli způsobem konfigurovat.

ES File Explorer je na první pohled běžný souborový manažer pro Android, obsahuje však důležitou nabídku »Síť / LAN«, která je bránou k datům ve vašem síťovém úložišti. Použijte tlačítko »Scan« pro vyhledání dalších počítačů ve vaší domácí síti, mezi kterými najdete i úložiště NAS. Počítače jsou identifikovány svými IP adresami, proto je nezbytné vědět, jakou IP adresu má váš NAS. To snadno zjistíte například v nastavení vašeho routeru, pokud si necháte vypsat všechna připojená zařízení, nebo také v nastavení síťového disku.

Poté, co zvolíte některý z počítačů v síti, můžete s jeho obsahem pracovat stejně jako se složkami ve svém smartphonu či tabletu. Například pro sledování filmů ze síťového úložiště je ideální kombinace souborového manažeru ES File Explorer s přehrávačem MX Player, který si poradí i s titulky v externím souboru. Podobně však můžete přehrávat i hudební soubory nebo prohlížet fotografie.

CENA: zdarma JAZYK: čeština
PLATFORMY: Android

 

DS FILE

Přístup k datům odkudkoli

Vlastní aplikaci pro zpřístupnění dat v síťovém úložišti poskytuje uživatelům firma Synology. Její aplikace DS file má přitom hned několik zajímavých vlastností. Předně je dostupná pro všechny hlavní mobilní platformy, včetně doposud trochu opomíjeného operačního systému Windows Phone. Další důležitou vlastností je naprosto jednoduché nastavení – tedy alespoň v případě, že máte od vašeho poskytovatele internetového připojení přidělenu vlastní veřejnou IP adresu. Tu pak, společně s přihlašovacím jménem a heslem k uživatelskému účtu na vašem síťovém úložišti, vyplníte do aplikace DS file a ta se automaticky připojí k vašemu úložišti. To vše bez jakéhokoli nastavování přesměrování portů na vašem routeru, pouze je třeba mít v operačním systému úložiště povolenu funkci WebDav.

Aplikace DS file funguje nejen po internetu, ale i v prostředí vaší domácí sítě a poslouží jako kvalitní a přehledný manažer souborů ve vašem úložišti. Soubory můžete kopírovat, přesouvat či mazat, ale také je rovnou přehrávat. V tomto případě se však nejedná o klasický streaming, ale soubor, například film, je stahován do vašeho smartphonu či tabletu, přičemž již stažená část je zároveň přehrávána.

CENA: zdarma JAZYK: čeština
PLATFORMY: Android, iOS, WP

 

READYNAS REMOTE & READYDLNA

Vzdálený přístup

Pod názvem ReadyNAS Remote najdete celou sadu aplikací pro sdílení dat ze síťových úložišť od firmy Netgear. Aplikaci ReadyNAS Remote je nejdříve nutné aktivovat v operačním systému úložiště a zároveň s tím si vytvořit uživatelský účet se jménem a heslem. Stejnojmennou aplikaci si pak nahrajete i do svého smartphonu či tabletu s Androidem nebo iOS a popřípadě i do počítače s Windows nebo OS X.

Po propojení prostřednictvím uživatelského účtu získáte ze svého přenosného zařízení přístup k datům v síťovém úložišti, ze kterého můžete přehrávat filmy či hudbu, prohlížet fotografie nebo otevírat dokumenty. Přenos je možný i opačným směrem – typicky například při zálohování fotografií z mobilu do síťového úložiště.

Pro přístup k multimediálnímu obsahu vašeho síťového úložiště Netgear slouží aplikace ReadyDLNA. Příslušné funkce je rovněž nutné nejdříve aktivovat v operačním systému úložiště.

CENA: zdarma JAZYK: angličtina
PLATFORMY: Android, iOS

 

MYDLINK CLOUD & MYDLINK LITE

Vlastní cloud

Mezi výrobce, kteří intenzivně pracují na zpřístupnění domácích zařízení a dat prostřednictvím internetu, rozhodně patří i D-Link. Jestliže si pořídíte nový NAS D-Link s označením ShareCenter, bude na něm již předinstalována nezbytná výbava pro výměnu dat mezi vaším úložištěm a smartphonem či tabletem s některým z hlavních operačních systémů.

V aplikaci mydlink Cloud se pak přihlásíte ke svému uživatelskému účtu na úložišti, a hned získáte přístup ke svým fotkám, filmům, hudbě či dokumentům. Přenos dat funguje obousměrně, takže můžete rovněž odesílat fotky nebo videa ze svého smartphonu či tabletu k zálohování do NAS, podobně jako je publikujete i na Facebooku nebo odesíláte do SkyDrive či jiného cloudového úložiště. Streamování dat pracuje i na pozadí, což se hodí například pro přehrávání hudby ve smartphonu.

Aplikace mydlink Cloud nepodporuje všechna síťová úložiště D-Link, proto si dříve, než si NAS od tohoto výrobce pořídíte, ověřte aktuální kompatibilitu.

V souvislosti se zařízeními D-Link nesmíme zapomenout zmínit také aplikaci mydlink Lite, prostřednictvím které lze po internetu spravovat routery, IP kamery, síťová úložiště i další zařízení D-Link. Aplikace mydlink Lite je zajímavá především v souvislosti s IP kamerami, jejichž obraz přenáší do smartphonů a tabletů.

CENA: zdarma JAZYK: angličtina
PLATFORMY: Android, iOS, WP

 

DS CLOUD & DS DOWNLOAD

Kontrola nad daty

Nabídka různých cloudových úložišť jako SkyDrive, Disk Google nebo Dropbox je bohatá a jejich služby nejsou ani nikterak drahé. Problém s jejich využitím přesto může spočívat v tom, že nechcete svá data poskytovat nikomu cizímu. Aféra se špehováním NSA asi každého poučila, že jeho data nenajdou v rukách Googlu či Microsoftu mnoho soukromí.

Velmi jednoduše si však můžete vytvořit vlastní cloudové úložiště, ke kterému budete mít přístup i ze svého smartphonu nebo tabletu. Bude vám k tomu stačit NAS od Synology a aplikace DS cloud. V operačním systému vašeho úložiště je třeba nakonfigurovat službu Cloud Station a pak se k jeho obsahu budete moci přihlásit s použitím QuickConnect ID a uživatelského jména a hesla. Můžete si přitom také určit, které konkrétní složky budou mezi zařízeními synchronizovány a zda bude přenos vašich dat po internetu šifrován.

Za pozornost stojí také aplikace DS download, prostřednictvím které můžete do svého síťového úložiště odesílat odkazy na soubory ke stažení. DS download nevyužívá připojení přes QuickConnect ID, proto musíte vlastnit veřejnou IP adresu nebo ovládat stahování jen v domácí síti. V nastavení aplikace nechybí možnost limitovat maximální rychlost stahování a určit časový plán stahování dat.

CENA: zdarma JAZYK: čeština
PLATFORMY: Android, iOS

 

QMANAGER & QFILE

Kontrolní centrum a správa souborů

Také firma QNAP, jejíž síťová úložiště obsadila přední příčky v našem testu na předchozích stránkách, nabízí celou sadu aplikací pro přístup k datům ze smartphonů a tabletů s Androidem a iOS. Základem portfolia je aplikace Qmanager, prostřednictvím které lze sledovat důležité parametry síťového úložiště od stejnojmenného výrobce. Jde především o využití výkonu procesoru a kapacity operační paměti, teplotu jednotlivých disků nebo rychlost datových přenosů. Nechybí ani přepínače důležitých služeb, jako je třeba streamování multimédií.

Další velmi důležitou aplikací je Qfile, souborový manažer pro tablety a smartphony. Prostřednictvím svého mobilního zařízení můžete prohlížet fotky, videa či dokumenty (s automaticky generovanými náhledy souborů), stahovat obsah nebo jej sdílet s dalšími uživateli. Do úložiště můžete také nahrávat nová data a se stávajícími složkami a soubory provádět běžné operace, jako je kopírování, přesun či mazání.

CENA: zdarma JAZYK: čeština
PLATFORMY: Android, iOS

 

DS AUDIO & DS VIDEO

Filmy a fotky v mobilu

Streamovací služby pro hudbu a filmy samozřejmě nemohou chybět ani v nabídce funkcí síťových úložišť Synology. Obě funkce je třeba v operačním systému DiskStation Manager povolit a propojit je se složkami s hudbou a filmy ve vašem úložišti. Aplikace v úložišti obsah zaindexuje a zpřístupní jej nejen ve vaší domácí síti, ale prostřednictvím aplikací DS audio a DS video i ve vašem tabletu či smartphonu. Podporovány jsou přitom všechny tři hlavní mobilní platformy.

Zobrazení hudebních alb v aplikaci DS audio je velmi přehledné a ovládání intuitivní. Zobrazeny jsou i náhledy obalů alb, skladby můžete vyhledávat podle interpretů, žánrů a dalších podrobností. Vše však záleží na tom, jak pečlivě máte svoji sbírku hudby roztříděnou a popsanou. Pro případ pomalého či zcela nedostupného mobilního připojení k internetu si navíc můžete skladby postahovat do svého zařízení. K dispozici je i funkce pro poslech internetových rádií – pokud ji máte ve svém NAS aktivovánu.

Velmi podobné funkce a ovládání má i aplikace DS video, která pracuje s filmy a seriály ve vašem síťovém úložišti. Podporovány jsou všechny důležité formáty videa, při přehrávání ale velmi záleží na rychlosti uploadu vašeho domácího internetového připojení. Jestliže se vám podaří sehnat kompatibilní USB TV tuner, můžete jej zapojit do USB portu úložiště, nakonfigurovat v operačním systému DiskStation Manager příslušnou aplikaci a pak prostřednictvím DS video sledovat televizní vysílání ve svém smartphonu či tabletu.

CENA: zdarma JAZYK: čeština
PLATFORMY: Android, iOS, WP

 

DS PHOTO+

Fotoalbum v kapse

Pokud své fotky neradi ukládáte na servery provozované poskytovateli služeb, jako je Flickr nebo třeba české Rajče, stále máte možnost vytvořit si a spravovat fotoalba dostupná prostřednictvím internetu ve svém smartphonu či tabletu. Synology za tímto účelem nabízí aplikaci DS photo+ pro mobilní zařízení, provázanou s aplikací Photo Station, instalovanou v operačním systému síťového úložiště. Aplikace Photo Station vytvoří z fotek, které budete průběžně ukládat na NAS, přehledná fotoalba, ke kterým můžete přistupovat prostřednictvím DS photo+. Vše je velmi snadné a přehledné, budete však potřebovat vlastní veřejnou IP adresu nebo tzv. QuickConnect ID. Podrobný popis nastavení najdete v Chipu 8/2013.

Také u aplikace DS photo+ je možný přenos fotek z mobilního zařízení na váš NAS, podobně jednoduše, jako kdybyste je odesílali do SkyDrive, Dropboxu či jiného síťového úložiště. Jednotlivé snímky pak můžete okomentovat a odkazy na ně můžete posílat přátelům prostřednictvím e-mailu nebo sociálních sítí.

CENA: zdarma JAZYK: čeština
PLATFORMY: Android, iOS, WP

 

QMUSIC & QGET

Hudba na cestách

Speciální aplikaci nabízí QNAP pro poslech hudby, kterou máte uskladněnu ve svém síťovém úložišti. Aplikaci Qmusic pro streamování hudby do smartphonu či tabletu můžete zatím využívat pouze na zařízeních s operačním systémem Android, zároveň je třeba povolit a nakonfigurovat tuto službu i v operačním systému síťového úložiště. V aplikaci Qmusic pak můžete procházet hudebními alby a skladbami nebo volit hudbu podle interpreta či žánru. Přehrávání skladeb lze spustit i v náhodném pořadí a aplikace vás upozorní také na naposledy přidané skladby. Počítá se i s možností, že na cestách nebudete mít přístup k internetovému připojení, takže si můžete hudbu do svého zařízení předem stáhnout a poslouchat off-line.

Abyste měli vždy co poslouchat, můžete použít aplikaci Qget, která je zatím v beta-verzi dostupná také pouze pro zařízení s Androidem. V aplikaci můžete nastavit stahování, které NAS provede zcela automaticky.

CENA: zdarma JAZYK: angličtina
PLATFORMY: Android

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení