Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Sandboxie

Sandboxie

Sandboxie | Krabice: koláž CHIPu

Program Sandboxie izoluje testované aplikace a internetový prohlížeč ve speciálně uzavřeném a zabezpečeném prostředí, odkud nemůže dojít k žádné změně ani napadení počítače. Plná verze - Chip 03/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Virtuální prostředí izolované od přímého přístupu k vašemu systému. Izolujte testované aplikace a internetový prohlížeč ve speciálně uzavřeném a zabezpečeném prostředí.

Program Sandboxie patřil mnoho let k nejpopulárnějším bezpečnostním nástrojům pro operační systémy Windows. Jeho úkolem je spouštění ostatních programů v izolovaném prostředí (sandboxu), odkud není možné ovlivnit systém, na kterém Sandboxie běží. To například znamená, že malware z nebezpečných webových stránek nemůže prostřednictvím prohlížeče spuštěného v Sandboxie napadnout váš počítač nebo že v sandboxu můžete bezpečně spouštět různé neznámé programy. Až donedávna měla bezplatně použitelná verze programu Sandboxie poměrně zásadně omezené funkce, ale to se nyní zcela změnilo. Projekt Sandboxie převzala bezpečnostní firma Sophos, která zdarma uvolnila i plnou verzi tohoto programu, který by snad v budoucnu měl být i open-source. To je samo o sobě dostatečným důvodem, abychom se na Sandboxie a jeho funkce podívali podrobněji.

  • Jazyk: česky, anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Zdarma dostupná, plná verze Sandboxie zahrnuje všechny funkce dřívějšího freewaru a k tomu i funkce dříve vyhrazené placené verzi premium, jako je třeba vynucené spouštění programů v sandboxu nebo možnost současného spuštění jedné aplikace ve více sandboxech. Plná verze Sandboxie navíc podporuje i spouštění aplikací ze sady Microsoft Office.

Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Stahování souborů do sandboxu: Izolovány zůstanou také všechny soubory, které si prostřednictvím prohlížeče spuštěného v sandboxu stáhnete. Pro přístup k nim použijte opět kontextovou nabídku tlačítka Sandboxie v oznamovacím panelu, ale tentokrát použijte funkci »DefaultBox | Ukázat obsah«. Otevře se okno Průzkumníku a stažené soubory pak najdete ve složce »usercurrentDownloads«. Vynucené spouštění programů v Sandboxie: Jednou z funkcí Sandboxie, dříve vyhrazených jen placené premium verzi programu, je vynucené spouštění aplikací v sandboxu. Spusťte Sandboxie a v hlavním okně tohoto programu přejděte do nabídky »Sandbox | DefaultBox | Nastavení Sandboxu«. V okně nastavení přejděte do nabídky »Spustit program | Nucené programy«. Pak klikněte na tlačítko »Přidat Pgm« a poté buďto zvolte některý z nedávno spuštěných programů, nebo po kliknutí na »Otevřít / Vybrat soubor« zvolte spouštěcí soubor požadovaného programu. Takto nastavené programy se pak vždy budou rovnou spouštět v sandboxu. Spouštění licencovaných aplikací v Sandboxie: Licencované programy, jako třeba aplikace ze sady Microsoft Office, kontrolují při svém spouštění přítomnost příslušné licence. Proto je dříve nebylo možné v bezplatné verzi Sandboxie spouštět. Plná verze programu ale takové omezení nemá, takže stačí v nabídce »Konfigurace | Softwarová kompatibilita« označit symbolem »+« položku »Windows and Office Licensing Services« a pak kliknout na »Přidat«.
 
Seznam všech plných verzí v Chipu 03/2020

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení