Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Češi zbožňují staré telefony a notebooky: nakupují baterie pro elektroniku z 90. let

Jakub Fišer 19.05.2022

Máte rádi nostalgii a nestárnoucí klasiky na poli elektroniky a technologií? Průzkum společnosti BatteryShop.cz ukazuje, že rozhodně nejste sami. Češi podle něj renovují i skoro 20 let staré mobilní telefony, ale také notebooky, videokamery a další elektroniku.

Průměrná životnost baterie v moderním smartphonu jistě přesahuje hranici pěti let. Pokud ale chcete, aby vám mobil stále fungoval bezproblémově a výdrž nebyla stárnutím akumulátoru nijak omezena, většinou je po dvou, maximálně třech letech nutná výměna – buď samotného stroje, nebo alespoň baterie.

Češi chtějí baterie do starých Nokií

To se ale bavíme o moderních zařízeních, telefonech starých maximálně půl dekády. Zákazníci v Česku však kolikrát holdují i mnohem starším mobilům, které však již notně přesluhují a bez výměny komponent, zejména potom baterie, se prostě nelze obejít.

Podle informací zmiňovaného obchodu s bateriemi patří k nejvíce poptávaným akumulátorům ten do již hodně vousaté Nokie 6300 z roku 2004. Součástka nese označení MTNK0002 a kromě zmíněného telefonu je možné ji využít třeba i u Nokie 2600. “Poptávka po akumulátorech do přístrojů, které jsou na trhu již dvě desetiletí, neustává, a proto neplánujeme tyto baterie stahovat z nabídky,” uvádí v tiskové zprávě Radim Tlapák, šéf BatteryShop.

A co notebooky a další elektronika?

Obdobný zájem je i o baterie do letitých notebooků, klidně i 20 let starých modelů. Řeč je například o akumulátoru s označením NBHP0013, který najdeme v laptopu HP nx6110 z roku 2005. Podobně jsou na tom i přenosné počítače značky Dell – opět s datem výroby kolem začátku století – a též takřka ikonický ThinkPad T40 od IBM, který byl poprvé světu představen již v roce 2003.

Tuzemští zákazníci však schraňují ve svých šuplících i mnohem starší elektroniku. Na mysli máme například fotoaparáty a domácí videokamery z 90. let. Stálicí je kupříkladu akumulátor VCJV0038, který byl používán v kamerách značky JVC kolem roku 1993 a 1994.

Zdroj: Tisková zpráva BatteryShop.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud