Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká pošta zase zdražuje: od 1. února budou dražší známky i složenky

Jakub Fišer 31.01.2023

Česká pošta zveřejnila nový ceník, který je platný od středy 1. února. Ukazuje bohužel, že největší tuzemská poštovní společnost znovu zdražuje, a to kolikrát i nad rámec aktuální 15% inflace.

Kapitoly článku

Přímo na svých webových stránkách nabízí Česká pošta k nahlédnutí kromě aktuálního ceníku platného od 1. a 2. ledna 2023 také ceník nový, který bude platný od zítřka, tedy 1. února 2023. A zrovna pozitivně nepůsobí, zdražují se totiž známky, složenky, SIPO a další služby.

Česká pošta zdražuje

Základní službou je posílání dopisů. Známka na obyčejné psaní ekonomické tak nově vyjde na 23 korun, přestože ještě v lednu stála známka 21 korun a na podzim minulého roku 19 korun. Jak správně uvádí server Novinky.cz, jde o zdražení o 21 %, čímž pošta překračuje zdražení o inflaci, která je aktuálně zhruba 15,1 %.

Poměrně znatelně zdraží také poštovní poukázky, tedy tzv. složenky, které stále ještě řada občanů využívá pro výběr peněz nebo placení účtů za elektřinu, plyn a podobně. Poukázka typu A, která se vplací v hotovosti a částka se připisuje adresátovi na bankovní účet nově vyjde na 52 korun (v případě částky od 1 do 5000 Kč), ačkoliv dříve stála 49 korun.

A třeba složenka typu C, která se vplácí i vyplácí hotově, nově stojí 61 korun, ačkoliv dříve stála 58 korun. A co SIPO, tedy služba, která vám umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností (například za telefon, nájem, plyn) do jediné platby? To od února nezdraží, nicméně podražilo od 1. ledna na 28 korun. Přitom jsme na Chipu ještě v říjnu informovali o tom, že SIPO zdražuje na 25 korun.

Roste cena SIPO i balíků

Hojně využívanou službou jsou také balíky. Ani ty od února nezdražují, navýšení cen se jich totiž dotklo již od ledna, stejně jako SIPO. Balík Do ruky nově vyjde na 109 korun, zmizela však možnost obyčejného balíku za 89 korun, kterou Česká pošta nabízela dříve.

Aktuální šéf České pošty, Roman Knap, který je mimochodem podezřelý z účasti na kauze Dozimetr kvůli konexím na Michala Redla, vysvětluje zdražení zvýšením provozních nákladů. Šéfka odborů pošty, Jindřiška Budweiserová, však uvádí jako důvod zdražování nesprávné hospodaření státního podniku s financemi.

„Pošta v posledních čtyřech letech provedla zásadní změny. Uspořila v ročních nákladech jednu miliardu korun, a přesto to nestačí. Bylo zrušeno více než 7000 pracovních míst, pro pošťáky to znamená velký stres, obrovskou zátěž a obavy,“ uvedla Budweiserová pro server Novinky.cz.

Zdroj: Česká pošta, Novinky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud