Menu

Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO: kolik zaplatíte za zprostředkování platby inkasa?

03.10.2022 14:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO: kolik zaplatíte za zprostředkování platby inkasa?

Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO: kolik zaplatíte za zprostředkování platby inkasa? | foto: Česká pošta / press kit

Takzvané SIPO, neboli sdružené inkaso plateb obyvatelstva, je oblíbená služba, kterou nabízí Česká pošta. Bohužel, globální inflace a ekonomická krize již dopadla i na Českou poštu, a ta tak zdražuje svou oblíbenou službu.

SIPO je vcelku jednoduchá služba, která vám umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností (například za telefon, nájem, plyn a podobně) do jediné platby, kterou strhne z vašeho účtu. Výhodou pro plátce je přehlednost a jednoduchost, přičemž výhodu to má i pro klienty bank, kteří za provedení inkasní platby platí poplatky.

SIPO vám tedy každý měsíc přijde do schránky a to nejběžněji v papírové formě. Česká pošta si za vytištění a doručení SIPO lístečku do vaší fyzické schránky účtuje 25 korun včetně DPH. Existuje však také nefyzické doručení inkasní poukázky, a sice do e-mailové schránky klienta. Tuto službu až donedávna Česká pošta nijak nezpoplatňovala.

5 korun za SIPO e-mailem

Časy se ale mění. Jak informuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své monitorovací zprávě z konce září, Česká pošta přistoupí od 1. října 2022 ke zpoplatnění doručení SIPO e-mailem. Od října 2022 zaplatí zákazník České poště za službu „Platba SIPO inkasem včetně zaslání Platebního dokladu SIPO – Bezhotovost e-mailem“ částku 5 Kč.

“Česká pošta uvádí, že se pro tento krok rozhodla z důvodu rostoucích nákladů vynakládaných na správu databáze a systémů, jejichž prostřednictvím je platba hrazená přes SIPO rozesílána na účty společností, které plátce uvedl. Současně Česká pošta přistupuje k zpřesnění textací u některých služeb SIPO,” uvádí ČTÚ v monitorovací zprávě.

Proti zdražení e-mailem zasílaného SIPO se nelze nijak odvolat nebo si stěžovat. Služby SIPO nejsou základními poštovními službami, jejíž ceny by ČTÚ byl oprávněn posuzovat a případně regulovat. Služba SIPO není poštovní službou ve smyslu zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách.

Zdroj: ČTÚ, Česká pošta

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  SIPO

  Chci zasílat SIPO e-mailem

  Reagovat na komentář

  SIPO

  A on poštu ještě někdo využívá? Známka 21,– ? To má šéf České pošty málo milionů odměn ? Peníze, peníze nic jiného neexistuje?

  Reagovat na komentář

  Zpoplatnění služby - email SIPO

  Před několika lety nás všichni lanařili, abychom si zavedli zasílání SIPO, výpisů z účtů atd.. na email z důvodu úspory . Tato služba bude pro občany bezplatná. A ouha, už to pomalu začíná – pošta – 5,–Kč, kdy s tím vyrukují plynárny, elektrárny, banky? Český občane , mám obavu, že za chvíli zpoplatní i k..y z nosu.

  Reagovat na komentář

  Pošta

  Tak jsem zvědav čeho se ještě dožiju ??

  Reagovat na komentář

  Chci posílat sipo emailem Díky Pražan Vl.

  Reagovat na komentář

  SIPO E-MAILEM

  [Prosím o doručování SIPO E-MAILEM.Děkuji Šmíd Jiří

  5595]

  Reagovat na komentář

  BANNKOVNÍHO ŮČTU NA ROZHLSAS A ČESKOU TELEVIZI

  POTŘEBUJI ČÍSLA BANKOVNÍHO ÚČTU NA ROZHLAS A ČESKOIU TELEVIZI!!
  CHCI PROVÁDĚT PLATBU PŘÍMONO Z MĚHO ÚTU A NE PŘES SIPO!
  DĚKUJI A PŘEJI DOBRÝ DEN. Josef Manďák Holešovská 199 Fryšták

  Reagovat na komentář

  SIPO

  Chci zasílat výpis SIPO emailem

  Reagovat na komentář

  Prosím o zasílání SIPO prostřednictvím e-mailu.

  Reagovat na komentář

  Co s poštou?

  Rozpustit tuto nenazranou institucí nejlépe v kyseline

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení