Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Český celovečerní film natočený na foťák

Pavel Trousil 03.04.2014

Nový český celovečerní film Jiřího Mádla, který se jmenuje Pojedeme k moři, byl natočen kompletně digitální zrcadlovkou Nikon D4. Jde o první český film, který byl touto technologií pořízen.

mg-3742-nahled

Herce Jiřího Mádla není třeba představovat, nicméně v roli režiséra a scénáristy se s ním setkáváme poprvé. Film Pojedeme k moři vznikl v produkci společnosti Bio Illusion a České televize. Tvůrci film krátce představují takto: Hrdinou příběhu je desetiletý kluk Tomáš (Petr Šimčák), který k narozeninám dostane fotoaparát a rozhodne se, že natočí film jako Miloš Forman. Stane se tak vypravěčem, kameramanem i režisérem hluboce lidského příběhu, v němž poznáme jeho rodinu, maminku, tatínka, babičku, školu a kamarády.

pojedemekmori-petr-simcak-autor-dan-vojtech-nahled

Film se natáčel hlavně v centru Českých Budějovic – na náměstí v přilehlých malebných uličkách. Bude reprezentovat českou kinematografii na největším MFF v oblasti dětského filmu – ve Zlíně.

V hlavní roli fotoaparát

Digitální zrcadlovky Nikon hrají ve filmu v podstatě jednu z hlavních rolí. Jednu vlastní hlavní hrdina a objevila se i na místě hlavní kamery. Tento snímek se totiž obešel bez filmových kamer – celý byl natočen na digitální zrcadlovku Nikon D4. Zatímco doposud se filmaři osmělili zrcadlovkami natáčet spíše jen reklamy nebo dokumenty, film Pojedeme k moři bude jeden z prvních celovečerních snímků, který je kompletně natočený digitální zrcadlovkou.

Jak nám na ukázkovém vysílání sdělila kameramanka filmu Edita Kainrathová, filmování fotoaparátem je specifické. Přináší výhody (nízká hmotnost, dostatek objektivů, méně doprovodné techniky), ale i některé nevýhody – například problém se zaostřením při zoomování. Co se týká kvality filmu, kameramanka si chválila podobnost výstupu s klasickým 35mm filmem. Střihač měl k dispozici asi 800 GB dat a pro střih použil program Avid.

Film Jiřího Mádla Pojedeme k moři je v těchto dnech kompletně natočený, proběhla již obvyklá postprodukce a výroba, do kina se můžete těšit 10. dubna 2014. Na ukázku se můžete podívat ZDE. Film určitě stojí za vidění, už jen kvůli zajímavému způsobu natáčení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud