Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chytré hodinky pro snímání zdravotních funkcí mohou být nebezpečné: v extrémních případech způsobí infarkt

Pavel Trousil 26.03.2023

Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá zařízení. Jde především o chytré hodinky, náramky, fitness trackery a další digitální produkty, které jsou vybaveny monitoringem zdravotních ukazatelů. 

Zdravotnický výzkum zjistil, že běžná chytrá zařízení, včetně chytrých hodinek, fitness trackerů, prstenů a chytrých vah, mohou u lidí se srdečními implantáty potenciálně způsobit závažné srdeční příhody, včetně těch smrtelných. Studie, kterou vedli dva profesoři elektrotechniky a počítačového inženýrství na univerzitě v Utahu, byla zveřejněna v nejnovějším vydání vědeckého časopisu Heart Rhythm.

Profesoři se rozhodli otestovat, zda by elektromagnetické impulsy vysílané těmito typy chytrých zařízení mohly způsobit rušení srdečních implantátů. Tyto impulsy se z lékařského hlediska označují jako bioimpedanční technologie.

Bioimpedance je podle studie popisována jako "typ snímací technologie, která do těla vysílá velmi malý, nepostřehnutelný elektrický proud (měřený v mikroampérech)". Tři specifická implantovatelná srdeční zařízení, známá jako CIED (Cardiac implantable electronic device), byla testována proti nejméně půl tuctu komerčně dostupných inteligentních zařízení. Zařízení CIED použitá ve studii jsou permanentní kardiostimulátor (PPM), implantabilní kardioverter-defibrilátor (ICD) a zařízení pro srdeční resynchronizační terapii (CRT).

Mezi přístroje použité ve studii patří chytré váhy Fitbit Aria 2 a Withings, hodinky Samsung Galaxy Watch 4, náramkové zařízení Empatica E4 pro lékařské účely a chytrý prsten Moodmetric pro měření stresu.
Výsledky studie ukázaly, že "mírné elektrické proudy z těchto nositelných zařízení mohou rušit a někdy i zmást srdeční implantáty, aby fungovaly nesprávně". Například kardiostimulátor by mohl bioimpedanční impulsy interpretovat jako impulsy skutečného tlukoucího srdce – což je problém, pokud "skutečné" srdce přestalo rytmicky bít.

Zdroj: Heart Rhythm journal, Cybernews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud